موزه بریتانیا

همه کسانی که به شهر زیبای لندن سفر می کنند، بی شک به موزه بریتانیا سری خواهند زد. موزه بریتانیا از بزرگترین موزه های جهان است که بیش از هفت میلیون آثار تاریخی و معاصر را از سراسر جهان در دل خود جای داده است. جالب تر اینکه بر خلاف دیگر موزه های معروف، بازدید از موزه بریتانیا رایگان است و پولی بابت آن، از بازدیدکننده دریافت نمی شود. از این رو بازدید از این موزه علاوه بر این که شما را با فرهنگ و تمدن کشورهای مختلف آشنا می کند، مقرون به صرفه نیز هست.

بخش های موزه بریتانیا

این موزه، بخش هایی مربوط به نقاشی ها و تصویرگری ها دارد که آثار هنرمندانی همچون لئوناردو داوینچی را می توان در آن جا یافت. بخش های دیگر، شامل آثاری همچون سکه ها و نشان ها، آثار باستانی مصر و روم، آثار باستانی آسیای غربی و خاورمیانه و آثار تاریخی قرون وسطی و دوره های بعد از آن می باشند.
در بخش خاورمیانه این موزه، آثار تاریخی کشورهایی همچون ایران، عراق و اسرائیل را در بردارد. گفتنی است که تعداد آثار تاریخی ایرانی در این موزه، بیش از سیزده هزار رقم است که از مشهورترین آثار ایرانی در این موزه می توان به منشور حقوق بشر کوروش بزرگ اشاره کرد.

در این بخش، فلزکاری ها و سفالگری های بی نظیر ایرانیان در قرن چهارم و پنجم میلادی و آثار زیبایی همچون بلور و کاشی های ساخته شده توسط هنرمندان ایرانی به چشم می خورد. این موزه آثار بی نظیری از هنرهای ایرانی پیش از اسلام دارد و سفالینه های آن قدمتی حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح را دارند. ظروف سیمین و زرین آن، که احتمال می رود از گنجینه های معابد مغان باشند، قدمتی حدود شش قرن پیش از میلاد را دارند.

تماشای سکه های این موزه، واحد پول ادورا مختلف اسلامی را نشان می دهد. به راستی که با دیدن این بخش ها، پی به تمدن چند هزار ساله ایرانی ها خواهیم برد.

آثار گرانبهایی که قدمتشان به پیش از اسلام باز می گردند، بیشتر از طریق کاوش های باستان شناسان به دست آمده اما آثاری که به پس از اسلام تعلق دارند، غالبا از افرادی که مجموعه های شخصی عتیقه داشتند، جمع آوری شده است.

بخش یونان باستان

در این بخش، مرمرهای الگین را خواهید دید که بخشی از معبد ۲۵۰۰ ساله پارتنون است که ویژه خدای آتنا می باشد. این معبد، نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که آن را حدود ۲۵۰۰ سال پیش فردی به نام پریکلس بنا کرده است.

کتابخانه موزه بریتانیا (British Museum Library)

یکی از بی نظیرترین و معتبرترین کتابخانه های جهان، کتابخانه موزه بریتانیا است که آثار تاریخی و تمدن بشری دوره های مختلف را در قلب خود جای داده است. در این کتابخانه آثار متعددی همچون آثار اسلامی از قرن دوم هجری به بعد را می توان یافت.

از زیبایی های این کتابخانه می توان به طرح کتابخوانی مدور آن اشاره کرد که شهرت بسیاری دارد. این کتابخانه که جایگاه هایش به صورت مدور قرار گرفته اند، در سال ۱۸۵۷ افتتاح شد.


هنگامی که به موزه بریتانیا می روید، بی شک با دیدن آثار ایرانیان در بخش نگارگری های هنرمندان مسلمان ایرانی، که بخشی از آن در کتابخانه بریتانیا و بخش دیگر آن در موزه نگهداری می شود، به وجد خواهید آمد. هر چند شاید هم کمی غصه بخورید که چرا این آثار ارزشمند در کشور خودمان قرار ندارد و به نحوی به تاراج رفته است. از طرفی هم باید گفت، آثار ایرانی در موزه های معروف بیشتر بازدید می شوند تا در کشور خودمان. حداقل شاید از این طریق، چند توریست با فرهنگ و تمدن ایرانی ها آشنا شوند.

بخش هایی از موزه بریتانیا که نیاز به بلیط ورودی دارند

در موزه بریتانیا بخش هایی هستند که نیاز به بلیط دارند و برخلاف بخش های دیگر رایگان نیستند. این بخش ها، نمایشگاه هایی هستند که آثار درونی آن ها به صورت موقت و امانی از دیگر موزه های معتبر جهان، گردآوری شده است و پس از اتمام نمایشگاه به صاحبان آثار باز گردانده می شوند. هستی گشت به شما پیشنهاد می کند در صورتی که به این موزه مراجعه کردید، از بخش های تخصصی آن حتما دیدن فرمایید. چرا که سالانه بیش از ۵ میلیون بازدیدکننده، برای دیدن این آثار به موزه بریتانیا می روند و از دیدن آن، بی شک لذت می برند.

اختصاصی هستی گشت