پراگ پایتخت جمهوری چک، که بر رودخانه ولتاوا بنا شده است، از زیباترین شهرهای اروپایی است. باید گفت این زیبایی مدیون گنبدهای طلایی کلیساهایی است که بر روی رودخانه ولتاوا نقش می بندند. شهر پراگ مملو از دیدنی هایی است که تاریخچه جالبی را در بر می گیرد و همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سمت خود می خواند. هر چند که جمهوری چک آنقدر کوچک است که گردشگران می توانند طی چند ساعت از پراگ، به کل کشور سفر کنند اما جاذبه های گردشگری پراگ بسیار است که برای دیدن آن ها، مدت زمان زیادی را باید صرف کرد. با هستی گشت همراه باشید تا با هم سری به شهر زیبای پراگ بزنیم.

رودخانه ولتاوا

این رودخانه دقیقا از مرکز شهر پراگ می گذرد و پایتخت جمهوری چک را به دو قسمت تقسیم می کند. قایق سواری و گشت و گذار در این رودخانه تجربه بی نظیری است. شما می توانید در مسیر رودخانه، از مناظر دو طرف رودخانه لذت ببرید.

پل چارلز

این پل را به قطعیت می توان از نمادهای پراگ دانست. عرض پل حدود ده متر و طول آن پانصد و شانزده متر است. پل چارلز بیشتر به پل سنگی یا پل پراگ شهرت دارد اما به افتخار سازنده پل، نام اصلی آن را چارلز گذاشته اند. قدمت پل چارلز به ۶۰۰ سال پیش بازمیگردد و اکنون مکانی برای پیاده روی های عاشقانه محسوب می شود. این پل سنگ فرش شده، محل ارتباط سه منطقه ی شهر کوچک، محله قلعه و شهر قدیم است. ساخت این پل از قرن سیزدهم به دستور چارلز چهارم آغاز شد و تا اوایل قرن پانزدهم به طول انجامید. چیزی که معماری این پل را متمایز از سایر پل ها کرده است، سی مجسمه ای است که به سبک باروک بر روی پل قرار دارد. این مجسمه ها نشان دهنده شخصیت های تاریخی و انجیلی است و می توان آن را یادگاری از معماری قرن هجدهم دانست.

اعتقاد جالبی که مردم نسبت به این پل دارند، این است که برای برآورده شدن آرزوهایشان به مکانی که یک صلیب و ۵ ستاره دارد، بروند و دستشان را روی صلیب قرار دهند تا یکی از آرزوهایشان برآورده شود. این اعتقاد از فردی به نام نپموک نشات می گیرد. “جان نپموک” مردی زاهد بود و از قدیسان مسیحیت شناخته می شد. وی که به رازداری شهرت داشت، به دلیل این که راز ملکه را به دستور پادشاه فاش نکرد، در این رودخانه به قتل رسید. بعدها برای یادبود وی، صلیبی با پنج ستاره در مکانی که به رودخانه انداخته شد، قرار دادند و از آن پس، همه ساله افراد زیادی برای برآورده شدن آرزوهایشان به این مکان می آیند.

خانه رقصان پراگ

از دیدنی های مدرن شهر پراگ، خانه رقصان پراگ است که به ساختمان رقصان، خانه مست و گینگر نیز معروف است. این خانه به دستور آخرین رییس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور چک ساخته شد. وی قصد داشت که خانه رقصان را به عنوان شگفتی معماری مدرن عنوان کند و منتظر روزی بود تا این خانه به یکی از جاذبه های گردشگری شهر پراگ تبدیل شود که البته باید گفت به این هدف دست یافت. این ساختمان در سال ۱۹۹۲ آغاز به ساخت کرد و در سال ۱۹۹۶ تکمیل شد و لقب زیباترین ساختمان شهر پراگ را دریافت کرد و هم اکنون به عنوان یکی از مشهورترین ساختمان های جهانی شهرت یافته است.

میدان قدیمی شهر پراگ

برای تماشای معماری چند قرن متفاوت، پا به این میدان گذارید. این میدان زیبا که با کلیساها و ساختمان های دیدنی احاطه شده است، بی شک از زیباترین میدان های اروپا است. کوچه ها و خیابان های قدیمی شهر، در میدان قدیمی پراگ، به یکدیگر می پیوندند و تاریخ هزار ساله پراگ را به نمایش می گذارند.

قلعه پراگ

اگر با تور چک به پراگ بروید، قطعا اولین جایی که از آن بازدید خواهید کرد، قلعه پراگ است. دوربین های عکاسی خود را آماده کنید، زیرا جای به جای این قلعه دیدنی است و قطعا در خاطر شما تا ابد باقی خواهد ماند. این قلعه که مجموعه ای از کاخ ها و کلیساها است، در وسط کلیسای سنت ویتوس، که مهم ترین کلیسای تاریخی کشور چک است، واقع شده است. در میان تمامی مناظر تاریخی زیبایی که به چشم می بینید، لذت شنیدن صدای ناقوس کلیسا و مراسم تعویض گارد قلعه، بسیار دیدنی است. قلعه پراگ با مساحتی حدود ۷ هزارمتر، رکورددار گینس به عنوان بزرگترین قلعه در جهان است.

تئاتر ملی پراگ

این ساختمان با شکوه و مجلل در ساحل رودخانه ولتاوا بنا شده است و به دلیل معماری زیبایش، به عنوان بهترین دستاورد معماری چک شناخته می شود. در سال ۱۸۸۱ تئاتر ملی پراگ به عنوان سمبل هویت ملی چک شناخته شد. اگر عاشق هنر هستید، دیدن تئاتر ملی پراگ را از دست ندهید. از آنجایی که این محل، خانه بزرگترین اپرا و هنرهای نمایشی است.

محله یهودی ها

جوزف نام محله یهودی ها است که بر فراز ساختمان اصلی اش، دو مثلث در هم رفته نقش گرفته است. با این که این محله در گذشته ناملایمات زیادی داشته اما بناهای تاریخی آن به خوبی حفظ شده است و در حال حاضر، یکی از بهترین مجموعه های تاریخی یهودی در اروپا محسوب می شود.

ساعت نجومی

بی شک یکی از زیباترین ساعت های تاریخی در دنیا که هنوز هم کار می کند، ساعت نجومی شهر پراگ است. این ساعت، سومین ساعت قدیمی در جهان است و قدیمی ترین ساعت تاریخی است که همچنان عقربه هایش به درستی زمان را نشان می دهند. قدمت ساعت نجومی پراگ به سال ۱۴۱۰ میلادی بازمی گردد. برای دیدن این ساعت، حوالی ساعت ۱۲ بروید تا از نمایش این ساعت لذت ببرید.

میدان ونس سالز

این میدان که در شهر جدید پراگ قرار گرفته است، مرکز خرید این شهر را تشکیل می دهد. در این مکان توریست های زیادی را می بینید که برای خرید سوغاتی، گرد هم آمده اند. این میدان در گذشته نیز نقش بازار را داشته و خرید و فروش اسب در این مکان انجام می شد. معمولا روزهای آخر گردشگری در پراگ، به این میدان تعلق می گیرد تا گردشگران با خیالی آسوده، تجربه غذاهای دلچسب و خریدی بی نظیر را داشته باشند.

اختصاصی هستی گشت