طاق پیروزی پاریس

طاق پیروزی، یکی از بناهای تاریخی شهر پاریس با ارتفاع ۴۹.۵ متر و عرض ۴۵ متر است که به افتخار سربازانی که در راه فرانسه جان خود را فدا کرده اند ساخته شده است. طاق پیروزی در میدان شارل دوگل پاریس و در انتهای خیابان غربی شانزه لیزه واقع شده است. بی شک حس وطن پرستی فرانسوی ها را در این مکان درک خواهید کرد.

قدمت طاق پیروزی

این بنا به دستور ناپلئون اول در سال ۱۸۰۶ به افتخار دلیران و سربازان این کشور که در جنگ شرکت کرده بودند پایه گذاری شد. ناپلئون پس از نبرد اوسترلیز به سربازان خود اعلام کرد: “کسی به خانه باز نمی گردد مگر این که از زیر طاق پیروزی عبور کند.” در ابتدا قرار بود دو معمار زبده، کار ساخت این بنا را به عهده بگیرند که پس از آن به دلیل اختلافی که بر سر طرح اصلی طاق پیروزی داشتند، ژان ارنو رموند از انجام پروژه کناره گیری کرد و کار را به معمار دیگر، یعنی شالگرین واگذار کرد. شالگرین نیز تمام تلاش خود را به کار گرفت و با الهام از طاق تیتوس روم باستان، طاق پیروزی را به زیباترین شکل، معماری کرد.

در دیواره های داخلی طاق پیروزی، نام فرماندهان و جنگ های فرانسه حک شده است و در نمای خارجی آن، نقش هایی برجسته از صحنه های مقاومت سربازان فرانسوی و اسطوره های رومی به تصویر کشیده شده است.

سرباز گمنام طاق پیروزی

شاید برای توریست ها، بیشترین جذابیت این مکان، مقبره سرباز گمنامی باشد که درست در دل طاق پیروزی قرار گرفته است. این سرباز گمنام که از فداییان جنگ جهانی اول بود، هر روز به ویژه در فصل های گردشگری میزبان گردشگران زیادی است. در تمام سال مقبره وی پر از گل های زیبایی می شود که فرانسوی ها و برخی از گردشگران، به رسم قدردانی و یادبود به او هدیه می دهند. بر روی مقبره این سرباز گمنام نوشته شده است: “اینجا یک سرباز فرانسوی که برای وطن جان خود را از دست داده است، آرامیده.”

جنگ جهانی اول مجروحین و کشته های زیادی داشت و این مکان، محلی برای یادبود سربازان این جنگ است. در زیر طاق، همیشه آتشی به یاد این سربازان روشن است که هر روز طی مراسمی خاص، این آتش را تجدید می کنند.

اختصاصی هستی گشت