آثار تاریخی ایران در موزه لوور پاریس

به بخش آثار تاریخی ایران در موزه لوور سر می زنیم. در ابتدا ناراحت می شویم که این همه راه را از کشور خودمان آمده ایم تا تاریخ و تمدنمان را در موزه های خارجی بیابیم اما بعد از این که دورمان کمی شلوغ شد، لبخند محوی به لب هایمان می نشیند، چرا که همین آثار اگر در ایران بود، بازدید بسیار کمتری داشت و شاید اصلا کسی نمی دانست که هر شی باستانی، چه میزان با ارزش است. از این رو هستی گشت به طور اختصاصی به بررسی آثار تاریخی ایرانی در موزه لوور پرداخته است تا شما را با این آثار گرانبها آشنا کند.

افسار برنزی لرستان

این شی یکی از اشیای باستانی است که موجودی شبیه جن شاخدار با بدن گاو یا اسب را به نمایش می گذارد. در انتهای بال این موجود تخیلی ، موجود دیگری که حالت تهاجمی به خود گرفته است قرار دارد. این اثر متعلق به دوهزار سال پیش از میلاد است که در موزه لوور نگهداری می شود.

سنگ نگاره یادبود اونتاش ناپیریشا

این اثر مربوط به ۱۳۴۰ سال پیش از میلاد می باشد که دوره عیلامی میانه و دودمان ایگی هالکید است. سنگ نگاره اونتاش ناپیریشا از چغازنیل به شوش و سپس به موزه برده شد. این اثر باستانی که بر روی سنگی از جنس سنگ ماسه حکاکی شده است، زنی را نشان می دهد که دمی همانند ماهی دارد و مارهایی را در دست خود گرفته است.

سنگ نگاره زن عیلامی و ندیمه اش

بر روی این سنگ نگاره که از آثار باستانی دوره عیلامی ها است، زنی را می بینید که در حال نخ ریسی است و ندیمه اش نیز در حال باد زدن وی است. بیشتر که به این اثر دقت کنید، ظرفی را می بینید که حاوی ماهی کامل طبخ شده است. نکته دوم که در این عکس شاید به آن بی توجهی شود، موهای آراسته زن ریسنده است که به زیبایی تزیین شده است.

سنگ نگاره بز با دم ماهی

یکی دیگر از آثار باستانی ایران در موزه لوور، سنگ نگاره بز با دم ماهی است که قدمت آن به ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردد. این سنگ نگاره در دوره عیلامی میانه، بر روی سنگ آهک ایجاد شده است و نمایانگر یک سنت یا مراسم عبادی در آن دوره است.

تندیس فاخته لاجوردی

این اثر باستانی از جنس سنگ لاجورد است و به شکل پرنده فاخته درست شده است. این اثر نیز از آثار باستانی دوره عیلامی محسوب می شود. این پرنده که طولی به اندازه ۱۱ سانتی متر دارد، با قپه های طلایی، میخکوب شده است و قدمت آن به ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردد.

تندیس ناپیراسو

تندیس ناپیراسو از ملکه ناپیراسو که همسر اونتاش ناپیریشا، پادشاه عیلام بوده است ساخته شده است. این تندیس از لایه هایی از طلا و مس، روی قالب برنز ساخته شده است و به راستی، یکی از زیباترین آثار تاریخی ایران در موزه لوور است. قدمت این اثر به ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد باز می گردد. از زیبایی های این اثر می توان به دامن تندیس ناپیراسو اشاره کرد که نام خدایان بزرگ شوش به خط میخی عیلامی حک شده است.

جالب تر از آن انگشتر حلقه ای است که در دست چپ ملکه قرار دارد و نشان دهنده ازدواج او می باشد. این تندیس در سال ۱۹۰۳ توسط باستان شناس فرانسوی به نام ژاکوب دو مورگان کشف شد و پس از بررسی های لازم، نوشته حاشیه دامن آن، مشخص شد. در حاشیه دامنه این تندیس از زبان ملکه ناپیرآسو این چنین آمده است که:

“من ناپیراسو همسر اونتاش ناپیریشا هستم. کسی که بخواهد مجسمه مرا تسخیر کند یا آن را در هم بشکند، هر کس که بخواهد این کتیبه را خراب کند یا نام مرا پاک کند، باشد که مورد غضب خدایان اینشوشیناک، نپ ایریشا و کریریشا قرار گیرد و نام و نسلش از میان برود.”


فلز نگاره نیایش آفتاب

در این تابلو، دو مرد را می بینید که لخت به حالت نیمه نشسته اند و در حال انجام یک مراسم مذهبی اند. بر روی این تابلو نیز کتیبه ای حک شده است که پس از بررسی ترجمه آن را این گونه نوشته اند:

من شیلهاک اینشوشیناک، پسر شوتروک ناهونته، پادشاه شوش و انشان و خدمتگزار خدای اینشوشیناک، این تابلو را ساختم.

تخته بازی ۵۸ خانه

این تخته که حدس زده می شود برای بازی مورد استفاده قرار می گرفت در سال ۱۹۳۷ توسط باستان شناسی به نام رومن گیرشمن در تپه سیلک کاشان کشف شد و از کشور خارج شد. جنس تخته بازی از گل پخته است. هنوز دقیقا نحوه بازی با این تخته مشخص نشده است و ممکن است این تخته کاربردهای دیگری همچون جادوگری و پیشگویی داشته باشد.

نقش شیر کاخ آپادانای شوش

این اثر متعلق به دوران هخامنشیان است. این اثر بسیار زیبا که در کاخ داریوش اول واقع در شوش قرار داشت، متعلق به ۵۱۰ سال پیش از میلاد است.

سر ستون گاو دو سر کاخ آپادانا شوش

این اثر نیز بخشی از کاخ باشکوه داریوش در شوش است که در موزه لوور نگهداری می شود. سر ستون گاو دو سر یکی از سی و شش ستون سقف کاخ آپادانا است که ۲۱ متر ارتفاع دارد و قاعده آن به شکل مربع است. نام پادشاه بر روی این آثار هک شده است. سر ستون گاو دو سر، نمایانگر معماری دوران هخامنشی است که به ۵۱۰ سال پیش از میلاد باز می گردد.

کتیبه داریوش در کاخ آپادانای شوش

این اثر نیز از آثار با ارزشمندی است که در موزه لوور قرار دارد. کتیبه داریوش که متعلق به دوران هخامنشیان است، از خاک رس ساخته شده است و متاسفانه با گذشت چندین هزارسال، بخشی از آن از بین رفته است. از آنجایی که کتیبه داریوش بزرگ به خط پارسی کهن نوشته شده است، از نخستین متون به جا مانده از پادشاه هخامنشی است که در آستانه گرفتن قدرت بوده است. از این کتیبه باستان شناسان اطلاعات بسیاری درباره داریوش اول و هخامنشیان کسب کرده اند.

صدف نوشته آکدی

این صدف نوشته، یکی از اشیای باستانی است که قدمتی حدود ۲۲۷۰ سال پیش از میلاد دارد و به دوران اکد باز میگردد. بر روی این صدف، شکل ریموش، پسر سارگن بزرگ، پادشاه کیش حک شده است.

اختصاصی هستی گشت