جاذبه های گردشگری تفلیس را بهتر بشناسیم

در سال های اخیر بیشتر ایرانیان علاقه زیادی به کشور ترکیه و سیر و سفر در آن را داشتند تا اینکه کم کم تفلیس گردی هم رواج پیدا کرد و در دو سه سال اخیر، گرجستان و پایتخت زیبایش، در لیست مکان های گردشگری ایرانیان وارد شد. برای سفر به تفلیس، هم می توان هوایی اقدام کرد و هم می توان از مرز زمینی آستارا یا بیله سوار وارد جمهوری آذربایجان شد و سپس از طریق مرز زمینی دیگر وارد گرجستان شد. با هستی گشت همراه باشید تا با مکان های دیدنی تفلیس آشنا شوید.

دیدنی ترین مکان های تفلیس

از خوبی های شهر تفلیس، دیدن هم وطن هایی است که در آنجا مشغول به ساخت و ساز یا واردات و صادرات اند. در این شهر کمتر از جاهای دیگر احساس غربت می کنید و می توانید بهترین راهنمایی ها را از هم وطنان ایرانی خود جویا باشید.

تندیس کارتلیس Kartlis Deda

بر فراز تپه های سولولاکی، مجسمه ای از یک زن که در دست راستش شمشیر و در دست چپش جام شراب است قرار دارد که به کارتلیس یا مادر گرجستان مشهور است. این تندیس در سال ۱۹۵۸ به دلیل این که گرجستان ۱۵۰۰ ساله شد، ساخته شد. تندیس کارتلیس ۲۰ متر ارتفاع دارد و تقریبا از تمامی مکان های تفلیس قابل رویت است. شمشیر ی که در درون دست این تندیس است، نمادی از سلحشوری و تهدید دشمنان است و جام شرابی که در دست چپش آن قرار دارد، نشان از مهمان نوازی گرجی ها و صلح با دوستان است.

حمام آب گرم تفلیس

حمام های آب گرم در کشورمان هم وجود دارند که شاید بیشترین مزکزیت آن ها در شهرهایی نظیر اردبیل باشند. تفلیس نیز حمام های گوگردی و سولفوری زیادی دارد که طبق باور عمومی مردم، این حمام ها خواص درمانی دارند. از آن جایی که گوگرد و سولفور عناصر بدبویی هستند، در این حمام ها، بویی شبیه به بوی تخم مرغ آب پز گندیده را استشمام خواهید کرد اما از طرفی خواهید دید که افراد زیادی شوق رفتن به حمام های آب گرم تفلیس را دارند. این آب های گرم از دل کوه می آیند و بدون هیچ وسیله گرم کننده ای، داغ داغ هستند. اگر می خواهید از این حمام ها استفاده کنید باید به محله آبانتوبانی بروید تا حمام های متعددی را بیابید. معمولا این حمام ها اتاقک های کوچکی دارند که فقط کافی است درون آن بنشینید و از آبگرم لذت ببرید. پس از استفاده از آب گرم، ماساژ بی نظیر تفلیسی ها را تجربه کنید. بی شک احساس می کنید بار دیگر به دنیا آمدید. یکی از حمام های آبگرم که در محله ارتاجالای تفلیس وجود دارد، به حمام شاه عباس معروف است که علاوه بر نامش، سبک معماری و کاشی کاری آن مشابه به کاشی کاری های دوران صفویه است که گمان می رود زمان ساخت این حمام در همان دوره باشد.

دریاچه لیسی تفلیس

به شمال غربی شهر تفلیس که بروید، دریاچه ای با مساحت ۱۶ کیلومتر مربع را می بینید که حداکثر عمق آن ۴ متر است. یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس همین دریاچه است که علاوه بر گردشگران، محلیان زیادی از آن بازدید می کنند. همچنین بازدید کنندگان می توانند، تجربه قایق سواری خاطره انگیز و آرامی را در دریاچه لیسی تفلیس داشته باشند.

پارک آبی تفلیس گرجستان

تور گرجستان هستی گشت، در صورت تمایل شما را به پارک آبی تفلیس می برد تا تجربه بی نظیری در سرسره های آبی و استخرهای شنای این پارک داشته باشید.

استخر روباز و ارزان قیمت آن، گردشگران زیادی از جمله ایرانی ها را به سمت پارک آبی تفلیس جذب می کند. استفاده از پارک آبی، قبل از سرد شد هوا معمول است اما بیشتر مردم در فصل تابستان، به این مکان می روند.

کلیسای اسمیندا سامبا

بزرگترین کلیسای شرق اروپا و یکی از بزرگترین کلیساهای دنیا را در شهر تفلیس ببینید. کلیسای اسمیندا سامبا، به دست ایلیای دوم، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس گرجستان در سال ۲۰۰۴ بنا نهاده شد. از مهم ترین جاذبه های گردشگری تفلیس، کلیسای اسمیندا سامبا است که از تمامی شهرهای گرجستان نیز، برای دیدن آن می آیند.

اجتماعات بزرگ مذهبی و برگزاری برنامه های مذهبی بیشتر در این کلیسا انجام می شود. درواقع هدف از ساخت این کلیسا، علاوه بر بُعد مذهبی، ایجاد مکانی برای اقامت خاندان سلطنتی بزرگ تفلیس بود که شامل هتل ها و کلیساهای کوچک درونی نیز شد.

از آنجایی که این کلیسا ۵۰ متر ارتفاع دارد، گنبد طلایی رنگش تقریبا از هر نقطه شهر قابل مشاهده است. جالب است بدانید که کلیسای سامبا به عنوان سومین کلیسای بلند جهان شناخته شده است و هزینه ساخت کلیسا توسط چند تاجر و خیر ناشناس پرداخت شده است.

کلیسای سیونی

کلیسای سیونی یکی از رکورد دارترین کلیساهایی است که در طول تاریخ بارها تخریب و بازسازی شده است. شاه واختانگ گرگاسالی در قرن پنجم دستور ساخت آن را صادر کرد. پس از آن در طی جنگ های متعدد، این کلیسا بارها تخریب شد و در سال ۱۱۱۲ میلادی، دیوید چهارم آن را از نو بنها نهاد. در سال ۱۲۲۶ بار دیگر توسط جلال الدین خوارزمشاه تخریب شد و به سرعت توسط شاه آن زمان، بازسازی شد. در قرن هفدهم نیز یک بار دیگر تفلیس مورد هجوم قرار گرفت و این بار ایرانی هایی که به آن جا هجوم برده بودند، این مکان را تخریب کردند که باز هم توسط شاهان گرجی بازسازی شد. دیگر از هجوم و حمله کسی خبر نبود که زلزله ای در تفلیس آمد و بنای کلیسا را تخریب کرد. بار دیگر شاهان گرجی دست به کار شدند و این مکان را بازسازی کردند. آخرین بار نیز آقا محمد خان قاجار در سال ۱۷۹۵ میلادی کلیسای زیبای سیونی را تخریب کرد و تفلیسی ها در قرن نوزدهم به طور کلی نمای خارجی کلیسا را تغییر دادند.

قلعه ناریکالا

امکان ندارد با تور گرجستان به این کشور سفر کرده باشید و قلعه ناریکالا را ندیده باشید. ناریکالا قلعه ای باستانی است که بر روی تپه ای شیب دار بنا نهاده شده است. این قلعه که یک سمت آن به پایتخت گرجستان و سمت دیگر آن به رودخانه و جنگل مشرف است، در قرن چهارم ساخته شده است. از ناریکلا خرابه ای بیش باقی نمانده اما دیدن این مکان، خالی از لطف نیست و چشم انداز بی نظیر آن، همه ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. قلعه ناریکالا مکانی بی بدیل برای عکسبرداری و ثبت خاطرات است.

از مهم ترین آثاری که در اینجا وجود دارد، کلیسای سنت نیکولاس است که در حیاط پایینی قلعه قرار گفته است. این کلیسا به تازگی ساخته شده است و قدمتی حدود بیست سال دارد. کلیسای سنت نیکولاس جایگزین کلیسای اصلی قرن سیزدهم است که در آتش سوزی از بین رفت. دسترسی به دژ ناریکالا سخت نیست اما سریع ترین راه رسیدن به آن، تراموای هوایی است که به تازگی افتتاح شده است. بازدید از این قلعه کاملا رایگان است و هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

باغ های بوتانیکال

این باغ ها به حدی زیبا است که در گذشته فقط خاندان سلطنتی حق استفاده از آن ها را داشتند و بازدید برای عموم آزاد نبود. در سال ۱۸۴۵ درب باغ های بوتانیکال به روی عموم گشوده شد تا این جاذبه طبیعی، به یکی از مهمترین جاذبه های تفلیس تبدیل شود.

پل پیس

از جاذبه های گردشگری مدرن تفلیس، پل پیس است که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد. این پل واسط میان تفلیس قدیم و تفلیس جدید است که به سبک هنرمندانه ای معماری شده است. پل پیس در شب دیدنی تر است اما نمی توان از انعکاس زیبای پل بر رودخانه که در روز جلوه گری می کند، دست کشید.

موزه ملی گرجستان

برای دیدن آثار نفیس از هنرمندان و نقاشان دوره قاجار به موزه ملی گرجستان بروید. قرآن های قدیمی، نقاشی های ویترای، آثار چوبی و فرش های دست بافت، هنرهای اسلیمی و کاشی های منقوش به طرح های اسلامی و بسیاری از آثار هنرمندان ایرانی در این موزه نگهداری می شود.

اختصاصی هستی گشت