موزه لوور پاریس

موزه لوور پاریس بی شک یکی از بزرگترین و به نام ترین موزه های جهانی است که در قلب پاریس جای گرفته است. نام اولیه موزه لوور، موزه ناپلئون بوده است. دلیل این نامگذاری، اشیای با ارزشی بود که توسط سربازان ناپلئون، از مردم غارت شده بود که پس از بازگردانی این اموال به صاحبان شخصی، نام آن را به موزه لوور تغییر دادند. این موزه با بیش از ۳۵ هزار آثار تاریخی، فرهنگی و هنری، سالانه بیش از ۸ میلیون بازدید کننده را پذیرا است. اگر قصد بازدید از موزه لوور را دارید کافی است سوار مترو شوید و از طریق خط Louvre Rivole به این موزه بروید. موزه لوور در نزدیکی میدان کنکورد قرار دارد. کسانی که برای بازدید برج ایفل رفته اند، به راحتی می توانند از آن جا به موزه لوور راهی شوند.

موزه لوور در نگاه اول

عظمت این موزه در نگاه اول همگان را تسخیر می کند. در آنجا، هرم شیشه ای زیبایی را می بینید که محل ورودی موزه را تشکیل می دهد. هنگامی که به این مکان وارد می شوید در ابتدا ماموران امنیتی شما را بازرسی می کنند و سپس، شما را به سمت باجه های بلیط فروشی راهنمایی می کنند. قیمت بلیط برای بازدیدکنندگان حدود ۱۵ یورو است که البته بازدید برای بازدیدکنندگان زیر ۱۸ سال و ساکنان منطقه اقتصادی اروپا که سنین بین ۱۸ تا ۲۵ سال دارند، کاملا رایگان است.

چه چیزی باعث شده است که موزه لوور مشهورترین موزه جهانی باشد؟

موزه لوور از سال ۱۷۹۳ میلادی تا به امروز فعال بوده است و یکی از قدیمی ترین موزه هایی است که همچنان به کارش ادامه داده است. آثار درونی این موزه، بیشتر بر روی تاریخ بشر و فرهنگ متمرکز است. از مهمترین آثار آن می توان به لوح حمورابی، گاو بالدار آشوری، لوح پیروزی نارام سین، بز بالدار طلایی هخامنشی، تابلوی مونالیزا و تابلوی بانوی صخره ها اشاره کرد.

به جرات می توان گفت: بیشترین آثاری که بازدیدکنندگان را به سمت خود جذب می کنند، آثار تاریخی یونان، مصر و روم است و بیشترین اثر هنری که همیشه روبرویش سیلی از جمعیت ایستاده اند، تابلوی مونالیزای لئوناردو داوینچی است. بخشی از موزه لوور به آثار تاریخی کشور عزیزمان تعلق دارد که البته به دلیل جایگاهی که در موزه دارد، کمتر مورد بازدید قرار می گیرد.

هستی گشت به شما گردشگران عزیزی که قصد بازدید از موزه لوور را دارید پیشنهاد می کند که بخش آثار ایرانی در موزه لوور را به طور کامل مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتر از آثار تاریخی ایرانی بازدید کنید. آثاری همچون سنگ نگاره کمان داران، افسار برنزی لرستان، صدف نوشته اکدی، کتیبه داریوش بزرگ و تندیس ناپیرآسو در میان آثار تاریخی ایرانی یافت می شود که بی شک نشان دهنده تمدن قدیمی ایرانیان است. برخی از این آثار به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردند.

تماشای لبخند مرموز مونالیزا از فاصله سه متری

زمانی که به بخش تابلوهای هنری موزه لوور می روید، در میان ۷۵۰۰ اثر نقاشی با ارزش، باز هم به سمت تابلوی زیبای مونالیزا جذب می شوید که حقیقتا لایق نام برترین آثار هنری جهان است. بیشترین تابلویی که مورد بررسی قرار گرفته است و همچنان مجهولات زیادی دارد، تابلوی مونالیزا است. این اثر بر خلاف تابلوهای هنری آن زمان که بیشتر نمایش لباس های فاخر در آن مطرح بود، زنی با پوشش ساده را نشان می دهد که تنها هدف از کشیدن آن، پرتره وی است.  نه در دستش فنجان چایی قرار دارد و نه نگاهش همانند دیگران به سمت و سویی روانه گشته است، بلکه به زیبایی، به روبرو نگاه می کند و حس صمیمیت را به بیننده القا می کند.

مطالعاتی که با اشعه ایکس انجام شده است، نشان دهنده آن است که داوینچی بیش از ۴۰ لایه رنگ نازک را روی تنه چوب سپیدار نقاشی کرده است. زمان خشک شدن هر رنگ نسبتا طولانی بوده است، از این رو، اتمام این نقاشی چندین سال به طول انجامیده است. برخی می گویند که داوینچی برای کشیدن این اثر، از انگشتان دستش استفاده کرده است و رنگ ها را به زیبایی به هم آمیخته است. چشمان جدی و لبخند محو مونالیزا، موضوعی است که سالیان سال مورد بررسی قرار گرفته است و همچنان هم به دنبال جوابی برای این معما هستند. برخی می گویند از آنجایی که تکنیک داوینچی در محوکاری بوده است، چهره دیگری در تصویر نیز وجود دارد که به سادگی دیده نمی شود.

تابلوی بانوی صخره ها

این اثر که احتمال می رود از آثار لئوناردو داوینچی باشد، تصویری از عیسی مسیح را در کودکی به همراه مریم مقدس نشان می دهد. در این تابلو، علاوه بر حضرت عیسی و حضرت مریم، یحیی و یک فرشته به نام انجل اوریل حضور دارند. مسیح با اشاره انگشت خود به یحیی، در حال برکت دادن به او است. این تابلو بیانگر زمانی است که آن ها در حال فرار به مصر بوده اند. جالب است بدانید که در ابتدا این تابلو توسط داوینچی به کلیسا تحویل داده شد اما به دلیل مغایرت برخی از عناصر نقاشی با دین مسیحیت، تابلو پذیرفته نشد و داوینچی بار دیگر مجبور به خلق اثر دیگری شد اما به نشانه اعتراض، تابلو را در تاریکی فرو برد و زمینه آن را مخوف کرد. برخی می گویند داوینچی در این اثر رازهایی را درباره عقاید خود به مسیح، پنهان کرده است که یکی از آن ها، مخالفت با باکره بودن حضرت مریم است که با صخره هایی که مشابه آلت مردانه است، ابراز کرده است.

دو نسخه از این تابلو توسط داوینچی کشیده شده است که بانوی صخره ها در موزه لوور و دیگری به نام عذرای صخره ها که تقریبا فاصله ای ۲۰ ساله با نسخه اول دارد، در نگارخانه ملی لندن نگهداری می شود.

لوح حمورابی

لوح حمورابی ستونی به ارتفاع ۲.۵ متر است که به دستور حمورابی، شاه بابل به خط میخی نوشته شده است. این لوح نخستین سند شناخته شده ای است که در آن یک فرمانروا، مجموعه ای از قوانین برای ملت خود را در ۳۴ ردیف نوشته است. حاکمان و قاضیان در آن دوره طبق این قوانین به مجازات و قضاوت می پرداختند.

اختصاصی هستی گشت