سفر به ارمنستان و دیدن جاذبه های گردشگری اش بسیار آسان است. فقط کافی است با هستی گشت همراه باشید تا به خوبی با مکان های گردشگری ارمنستان آشنا شوید.

درباره ارمنستان

ارمنستان، کشور همسایه ایران به پایتخت ایروان، جاذبه های گردشگری بی نظیری دارد که همچنان توریست های زیادی را به این کشور زیبا جذب می کند. از طرفی سفر به کشور ارمنستان، علاوه بر اینکه مشکلات دریافت ویزا و هزینه های مربوط به آن را ندارد، کاملا مقرون به صرفه است. شما می توانید به راحتی قدم در کشور دیگری بگذارید و هزینه های سفرتان همانند سفر به شهرهای داخلی باشد. دین غالب در ارمنستان مسیحیت است و اگر در ایران هم با یک عزیز ارمنی هم صحبت شده باشید، خواهید دید که ارمنی ها روزهای عبادتشان که اغلب یکشنبه ها است، از کارهایشان دست می کشند و به کلیسا می روند. از این رو کلیساها نقش مهمی در کشور مذهبی ارمنستان دارند.

جاذبه های گردشگری ارمنستان

کلیسای جامع اچمیادزین Etchmiadzin

از کلیساهای مهم کشور ارمنستان، کلیسای جامع Etchmiadzin است که ساخت آن به سه قرن بعد از میلاد باز می گردد. با نگاهی به آن، ساختمانی زیبا و قدیمی را می بینید که در میان فضای سبزی قرار دارد و همچنان پابرجاست. کلیسای اچمیادزین نخستین کلیسای جامع در تاریخ مسیحیت است و در گذشته آن را با نام اوچ کلیسا که به ترکی به معنای سه کلیسا است، می شناختند. در ساخت این کلیسا به هیچ عنوان از ساروج استفاده نشده است و تمام بخش های آن از سنگ ساخته شده است.

صومعه خور ویراپ (Khor Virap Monastery)

بی شک یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ارمنستان، صومعه خور ویراپ است که چشم انداز طبیعی آن، همراه با ساختمان زیبا و تاریخی اش، در مکانی آرام و هوایی فوق العاده پاک جلوه گری می کند. منظره زیبای کوه های آرارات را در چشم انداز صومعه خور ویراپ خواهید دید. ارمنی ها معتقدند که در گذشته این صومعه از زلزله های مهیب، بارها و بارها جان سالم به در برده است که این امر را مدیون کوه آرارات می دانند.

اعتقاد جالب دیگر ارمنی ها درباره این صومعه بر این است که سنت گریگور، موعظه گر ارمنی که مردم را به دین مسیحیت دعوت می کرد، توسط مخالفانش در سیاه چاله ای به عمق ۸ متر در زیر زمین صومعه دفن شده بود تا از گرسنگی بمیرد. هنگامی که پس از ۱۳ سال به سراغ سنت گریگور رفتند با کمال ناباوری آن را زنده یافتند که مشخص شد دختری مسیحی، در تمام این ۱۳ سال، برای او نان می برده تا او را از مرگ نجات دهد.

صومعه نوراوانک (Noravank Monastery)

نمای متفاوت این کلیسا، دلیل مشهور بودن آن است. کلیسایی که بر خلاف دیگر کلیساها از دو طبقه تشکیل شده است و برای ورود به طبقه بالاتر، باید از پله های سنگی و باریکی که در نمای بیرونی ساختمان است، استفاده کرد. صومعه نوراوانک در میان کوه ها و فضایی سر سبز قرار دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

دریاچه سوان

دریاچه سوان، بزرگترین دریاچه قفقاز و بزرگترین دریاچه کوهستانی آب شیرین در جهان است. این دریاچه تنها دریاچه ای است که در داخل مرز ارمنستان قرار دارد و ماهی قزل آلای ایشخان از ماهی های بومی آن است. سوان به معنای سرزمین دریاچه ها است. ۳۶ جویبار به سوان می ریزند و یک رود به نام هرازدان از آن سرچشمه می گیرد.

معبد گارنی Garni

معبد گارنی تنها یک معبد نیست بلکه مجموعه ای از چند معبد است که در نزدیکی ایروان قرار گرفته است. با این که قدمت این معبدها به سه قرن پس از میلاد میرسد اما همچنان مستحکم باقی مانده اند. در این معبد، یک حمام اختصاصی می بینید که مربوط به دختر خسرو پرویز است. این حمام یک حوضچه آب گرم و سرد دارد و کاشی کاری های آن، نمایشگر رنگ های طبیعی و زیبایی است و در میانش تصویر یک زن و یک مرد با ژستی خدا گونه قرار دارد که به عنوان نماد خدای اقیانوس شناخته می شود.

قلعه آمبرد و کلیسای آستوات سَت سین

بر فراز کوه های آراگاتس، قلعه و کلیسایی را در کنار هم می بینید که بی شک مکانی برای درک تاریخ ارمنی ها است. قلعه آمبرد به معنی قلعه در ابرها است. معماری ساده و بی آلایش نمای خارجی قلعه، زیبایی های خاص خودش را دارد که توصیه می شود هر گردشگری حداقل یک بار پا به این مکان ستودنی بگذارد.

کتابخانه باستانی ماتناداران

به بزرگترین خیابان ارمنستان که بروید، با کتابخانه ای باستانی روبرو می شوید که حدود هفده هزار کتاب دست نوشته ارمنی دارد و صد هزار سند قرون وسطایی و مدرن را نیز در دل خود نگاه داشته است. قدمت ساخت کتابخانه ماتناداران به قرن پنجم می رسد. در اوایل قرن نوزدهم پس از جنگ جهانی، فقط ۱۸۰۰ کتاب دست نوشته باقی ماند و الباقی کتاب ها سوزانده و یا دزدیده شد. تا این که در سال ۱۹۵۹ توانستند بسیاری از کتاب های گمشده را باز گردانند و کتابخانه کنونی را بسازند تا از آن ها مراقبت کنند.

موزه و یادبود کشتار آرامنه

کشتار دست جمعی ارامنه در جنگ جهانی اول، موضوعی است که همچنان قلب هم وطنانشان را به درد می آورد. مردم ارمنستان برای یادبود کسانی که در سال های جنگ جهانی جان خود را از دست داده اند، موزه ای را احداث کردند که در آن عکس هایی با توضیحات انگلیسی از فاجعه قتل عام ارامنه در زمان حکومت عثمانی ها، قرار دادند تا گوشه ای از درد و رنج مردمشان را به نمایش گذارند. بازدید از موزه یادبود ارامنه، کاملا رایگان است.

موزه تاریخ ارمنستان

این موزه هم مانند موزه یادبود ارامنه در پایتخت کشور ارمنستان قرار دارد و یکی از معروف ترین موزه های ارمنستان است. در این موزه از باستان شناسی تا مدرن شناسی را به چشم خواهید دید. موزه تاریخ ارمنستان حاوی سنگ نگاره هایی است که از دوره غارنشینان به جای مانده است و همچنین آثاری از تاریخ ستاره شناسی و متالوژی در ۳۰۰۰ سال پیش را در دل خود جای داده است.

خانه اپرا

به قطعیت می توان گفت خانه اپرا از مهمترین جاذبه هایی است که تقریبا همه توریست هایی که به ارمنستان سفر می کنند، علاقه وافری به آن دارند. وقتی به خانه اپرا می روید، مردمان زیادی را می بینید که به اطراف این خانه آمده اند تا چای و قهوه خوش طعمی را در کافی شاپ های اطراف آن، نوش جان کنند. بچه هایی را می بینید که در پارک ها به دنبال هم می دوند و از همه مهمتر، مراکز خریدی که همیشه شلوغ است. خانه اپرا در سال ۱۹۳۰ آغاز به ساخت کرد و در سال ۲۰۰۳ یک بار به طور کلی بازسازی شد. طراحی خانه اپرای ایروان توسط معمار برجسته ای به نام الکساندر تامانیان انجام شد. الکساندر تامانیا با طراحی خود به خوبی معماری شوروی را نمایش داده است. چیزی که توجه همه را جلب می کند، ترکیب دو تالار متفاوت با یک سقف مشترک است که هر دو از نظر آکوستیک عالی هستند. اولین اپرایی که در سالن تئاتر به صورت رسمی اجرا شد در ۲۰ ژانویه ۱۹۳۳ بود. سبک داخلی سالن اپرا، به حدی بی نظیر است که قطعا بخشی از زمان خود را نه برای دیدن اپرا، بلکه برای معماری زیبای این خانه، صرف خواهید کرد.

اختصاصی هستی گشت