پاریس و دیدنی هایش

فکر نمی کنم کسی در دنیا وجود داشته باشد که نام پاریس و برج معروفش را نشنیده باشد. بسیاری از افراد، بی آن که به این شهر رویایی قدم گذاشته باشند، مکان به مکان آن را می شناسند. اگر  بخواهند نام موزه ای را به زبان بیاورند به موزه لوور اشاره می کنند و اگر بخواهند نام برج معروفی را مثال بزنند، برج ایفل را نام می برند. با هستی گشت همراه باشید تا با دیدنی های پاریس آشنا شوید.

برج ایفل پاریس

از مهمترین دیدنی ها پاریس برج ایفل است. اصلا مگر می شود کسی به پاریس برود و تماشای مهمترین جاذبه گردشگری پاریس را از دست بدهد؟ جالب است بدانید که برج ایفل در ابتدا قرار بود در شهر بارسلونا ساخته شود، اما مسئولان این شهر از طرح این سازه حمایت نمی کنند و مانع این کار می شوند. احتمالا مردمان بارسلونا از تصمیم نا به خردانه مسئولان شهر خود حسرت زیادی می خورند. نکته جالب دیگر این است که برج ایفل به عنوان یک سازه موقت احداث شده بود زیرا هنرمندی به نام لوستیژ اعتقاد داشت این سازه سنگین تر از آن است که پایدار بماند. اما اکنون این سازه، که در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع شده است، یکی از پربازدیدترین بناهای جهانی است که برخی از بزرگان تاریخ به بالاترین نقطه آن قدم نهادند.

دیدنی های پاریس

موزه لوور پاریس

دومین مقصد گردشگران، اغلب موزه لوور پاریس است. موزه لوور بزرگترین و پربازدیدترین موزه جهان است که فقط مختص آثار باستانی فرانسه نیست و تقریبا بیشتر کشورها، آثار باستانی زیادی را در این بخش دارند. موزه لوور در دل خود ۲۵۰۰ آثار ارزشمند ایرانی را نیز جای داده است. باید گفت این موزه مکانی است که می توان با فرهنگ بسیاری از کشورها و آثار باستانی آن ها آشنا شد.

موزه لوور

نقاشی مونالیزا داوینچی

این موزه ۳۵ هزار آثار هنری دارد که همه ساله ۹.۵ میلیون گردشگر داخلی و خارجی را به سمت خود می خواند. از معروف ترین آثار هنری آن، می توان به تابلوی مونالیزای لئوناردو داووینچی اشاره کرد که روبروی آن، در فاصله سه متری، محل تجمع بسیاری از بازدید کنندگان موزه است. اما چه چیز باعث شده است که این تابلوی به ظاهر ساده با ابعاد ۵۳*۷۷ سانتی متر، تا این اندازه محبوب باشد؟ از خلق این اثر هنری بیش از ۵۰۰ سال است که می گذرد اما رازهایی که درون آن است، هنوز هم که هنوزه به صورت معمایی سر بسته است. لبخند محو مونالیزا و چشم های غمگینش، در زمانی که تکنیک محوکاری وجود نداشت، کشیده شده است و می گویند، احتمالا داوینچی ۴۰ لایه نازک از رنگ روغن را بر روی چوب سپیدار، با نوک انگشتانش کشیده است و این اثر هنری بی نظیر را خلق کرده است. هویت مونالیزا همچنان مجهول است و برخی می گویند مونالیزا مادر لئوناردو داوینچی بوده است و برخی دیگر می گویند استخوان بندی وی شبیه به زن ها نیست و احتمالا مونالیزا فردی با اختلال جنسیتی بوده است. از طرفی در این تابلو، ابروهای مونالیزا به خوبی دیده نمی شود که آن را به تراشیدن ابروهای زنان در آن دوره نسبت داده اند. دلیل این که این تابلو بیش از همه تابلوهای جهان مورد بررسی قرار گرفته است این است که بر خلاف تصاویری که در تابلوهای دیگر موزه مشاهده می کنید، هدف از کشیدن تابلو، به نمایش گذاشتن لباس های فاخر آن دوره نبوده است و مانند دیگر تابلوها، شخص در حال تماشای منظره ای نیست و مستقیم به لنز نگاه کرده است. نگاهی که صمیمیت را به بیننده القا می کند و از طرفی برعکس تمامی آثار آن دوره که جدیت و اخم، زمینه نقاشی ها بود، لبخندی مهربان، آن را متمایز کرده است.

طاق پیروزی

طاق پیروزی که نماد جنگ ها و دردهای کشور فرانسه است، یکی دیگر از زیباترین آثار تاریخی شهر پاریس است. این مکان یادبودی از شهدای انقلاب فرانسه و جنگ ناپلئون است. هنگامی که به این مکان پا می گذارید، در ابتدا مقبره ای توجه شما را جلب می کند که در آن، یکی از شهدای گمنام فرانسه آرمیده است. این مقبره تقریبا هر روز با گل هایی که توسط مردم خریداری شده اند، آراسته می شود. بی شک طاق پیروزی یکی از برترین دیدنی های پاریس است.

طاق پیروزی

کلیسای نوتردام

به قلب پاریس که قدم گذارید، کلیسای عظیمی را می بینید که برای ساخت آن دو قرن زحمت کشیده شده است. این کلیسا که زمانی بزرگترین کلیسای اروپا بوده، مکانی حیرت انگیز و دیدنی است که بیش از هر چیزی، برج های دوقلوی ۶۹ متری اش، جلوه گری می کند. در کلیسای نوتردام شاهد مجسمه های کوچک چوبی و ناقوس های غول آسایی هستید که تصویرش تا مدت ها ضمیمه ذهنتان خواهد شد. سیل عظیمی از بازدیدکنندگان در تمامی فصول سال به این مکان روانه می شوند تا با یکی از پربازدیدترین مکان های پاریس روبرو شوند. بازدید از این مکان کاملا رایگان است.

جاذبه های دیدنی پاریس

کاخ شایو

کاخ شایو، کاخی است با چشم انداز بی نظیر رود سن و برج ایفل که به مناسبت نمایشگاه های جهانی در سال ۱۹۳۷ ساخته شد. آثار حیرت انگیزی که در موزه های درونی این کاخ وجود دارد، باعث شده است تا گردشگران زیادی در این کاخ تجمع یابند. موزه مردم شناسی و موزه دریایی، دو موزه پر طرفدار کاخ شایو است که بیانگر پیشرفت نژاد شناسی و سرگذشت نیروی دریایی فرانسه از قرن هفدهم تا کنون است.

باغ تویلری

در حاشیه رود سن، باغی سلطنتی خواهید دید که به باغ تویلری شهرت دارد. در سال ۱۵۵۹ در این مکان کاخی ساخته شد که متاسفانه در سال ۱۸۷۱ تخریب شد. این مکان که در ابتدا فقط یک ساختمان کم عرض با سقفی بلند بود و چند حیاط کوچک و بزرگ داشت، به مرور زمان تکمیل شد و با فضاسازی و گل کاری، به یک باغ زیبا تبدیل شد و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری پاریس را تشکیل داده است.

خیابان شانزه لیزه

معروف ترین خیابان پاریس و فرانسه، خیابان شانزه لیزه است که کمتر کسی نام آن را نشنیده است. خیابان به اصطلاح بالاشهر فرانسه، که در شمال غرب پاریس قرار دارد، طولی حدود ۱۹۱۰ متر دارد که با کافه ها، سینماها و بوتیک های کلاسیک و مدرن، آراسته شده است. گران ترین برندهای جهان را در این خیابان خواهید یافت. برندهایی مانند شنل، لویی ویتون، ژیوانشی و آدیداس و …

کلیسای قلب مقدس

کلیسای قلب مقدس پاریس که با نام سکره کور شناخته می شود، بعد از نوتردام مهمترین کلیسای پاریس است که روی تپه مومارتر، واقع شده است. ساخت این کلیسا از سال ۱۸۷۶ آغاز شد و در سال ۱۹۱۹ پس از جنگ جهانی اول افتتاح شد. برای رسیدن به گنبد آن، باید ۲۳۴ پله مارپیچ را طی کنید تا به بالاترین نقطه آن برسید. دیدن شهر پاریس از گنبد کلیسای قلب مقدس، فوق العاده زیبا است. اگر به شهر پاریس سفر کردید، تماشای شهر را از کلیسای قلب مقدس از دست ندهید.

موزه اورسی

از جاذبه های توریستی پاریس، موزه اورسی است که شاید کمتر به آن پرداخته شده است. درست است که مقصد گردشگران پاریسی در ابتدا موزه اورسی نخواهد بود اما اگر زمان زیادی برای دیدن جاذبه های پاریس دارید، موزه اورسی را به عنوان یکی از مکان های دیدنی پاریس انتخاب کنید. اگر به دیدن آثار هنری و نقاشی های سبک امپرسیونیسم علاقه دارید، تماشای موزه اورسی را از دست ندهید. دیدن آثار هنرمندانی چون مونه، رنوار، ونگوگ، میله و کوربه در یک مکان، تجربه ای بی نظیر و هیجان بخش است. این موزه پیش از احداث، ایستگاه قطار بوده و به مرور زمان به موزه ای زیبا مبدل گشته است. در سمت چپ رود سن و در ایستگاه متروی “اسمبلی نشنال” می توانید به این موزه دسترسی پیدا کنید.

کاخ ورسای

مجموعه ای از کاخ های باشکوه سلطنتی در دهکده ورسای ساخته شده است که به عنوان بزرگترین کاخ های سلطنتی جهان شناخته می شوند. در این مجموعه زیبا، فضای سبز بی نظیری طراحی شده است و همچنین، مکان هایی برای بازی، غذاخوری، کنسرت های موسیقی، اپرا و بیلیارد طراحی شده است تا بازدیدکنندگان علاوه بر بازدید از مکانی تاریخی، مکانی بی نظیر برای تفریح و خوشگذرانی را شاهد باشند. کاخ ورسای یکی از برترین دیدنی های پاریس است که علاقه مندان زیادی دارد. شما هم اگر به پاریس رفتید، تماشای کاخ ورسای یکی از دیدنی های پاریس را از دست ندهید.

مرکز پمپیدو

اگر علاقه ای به هنرهای مدرن دارید، به بزرگترین موزه هنر مدرن جهان سر بزنید. مرکز پمپیدو از دیدنی های پاریس است. این موزه با زیربنایی حدود ۱۷۷۰۰ متر مربع، در سال ۱۹۷۷ به نام” ژرژ پمپیدو” رئیس جمهور فرانسه بنا شد. از نظر بسیاری از معماران و طراحان جهانی، این موزه یک شاهکار معماری است و البته برخی دیگر این موزه را نه تنها شاهکار معماری نمی دانند بلکه اصول ساخت و نمای ظاهر آن را به طور کل، قبول ندارند. دو طراح این بنا به نام های “رنزو پیانو” و “ریچارد راجرز” با طراحی خاص و عجیب این بنا، سال هاست که مورد تحسین و انتقاد قرار گرفته اند. چیزی که این بنا را متمایز و عجیب تر از سایر بناها کرده، طراحی متفاوت آن است که تمام لوله کشی ها و کانال های هوا، سیم کشی ها و حتی ستون های آن در معرض دید عموم است و به هیچ عنوان در داخل دیوارها به کار نرفته است. منتقدان ساده تر از تمام گفته ها، آن را تشبیه کرده اند. آن ها می گویند پمپیدو موزه ای است مشابه انسانی که دل و روده اش بیرون بدن قرار گرفته است. بیشتر بازدیدکنندگان برای تماشای ظاهر عجیب و غریب این بنا راهی پمپیدو می شوند اما درون این موزه، آثار ارزشمندی از هنرمندان معاصر و قدیمی وجود دارد.

اختصاصی هستی گشت