با دیدنی های آمستردام آشنا شوید.

آمستردام بزرگترین شهر هلند، جمعیتی حدود یک میلیون نفر دارد و در غرب هلند واقع شده است. آمستردام شهری است که با قدم گذاشتن در آن، فرهنگ بی مثال هلندی ها را به چشم خواهید دید. تاکسی های گرانقیمت باعث شده اند تا بیشتر مردمان شهر آمستردام، برای جابجایی های روزانه خود، از دوچرخه استفاده کنند. اگر بخواهید آمستردام را با شهری مقایسه کنید، مشابه آن را نمی یابید. این شهر به حدی آرام و دل انگیز است که گمان می کنید، کسی که در آمستردام زندگی می کند، هیچ ناراحتی و نگرانی ای ندارد. با هستی گشت همراه باشید تا با یکدیگر سفری به قلب تپنده هلند داشته باشیم.

آمستردام

جاذبه های گردشگری آمستردام

با این که آمستردام جمعیتی حدود یک میلیون نفر دارد اما سالانه پذیرای بیش از چهار میلیون گردشگر از سراسر جهان است. خانه های اجری قرمز رنگ و بافت های قدیمی این شهر، از زیبایی های آمستردام است که از دید بازدیدکنندگان این شهر پنهان نمی مانَد. جاذبه های گردشگری آمستردام، فرهنگ و قانونمندی مردمان این شهر، خود عاملی برای افزایش گردشگران است. فستیوال گل های هلندی که در اوایل مارس تا اواسط می (فروردین و اردیبهشت) برگزار می شود، از دیگر جشنواره هایی است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند تا بار دیگر، عطر گل های هلندی را به رخ جهانیان بکشد.

کانال های آمستردام

یکی از مکان های تاریخی شهر آمستردام، کانال های این شهر است که خانه های زیبایی با قدمت ۳۰۰ سال بر روی آن بنا شده اند. در گذشته این خانه ها به دلایل اقتصادی ایجاد می شد اما امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری آمستردام تبدیل شده است. آبراهه هایی که از دریای سرخ نشات گرفته اند، این کانال ها را تشکیل داده اند و شهر آمستردام را به زیبایی مزین کرده اند. برای دیدن کانال های این شهر، بهتر است پس از غروب آفتاب به آن جا بروید تا زیبایی بی نظیر آن را با چشم ببینید.

کانال های آمستردام

موزه ملی ریجکس آمستردام

این موزه بزرگترین موزه هنری در هلند است که به صنایع دستی و تاریخی این کشور اختصاص داده شده است. دیواره های داخلی و خارجی موزه، با هنرهای سنتی هلندی مزین شده است. موزه ملی آمستردام در سال ۱۸۰۰ میلادی، به عنوان نگارخانه ملی در لاهه تاسیس شد و هشت سال بعد، به دستور پادشاه لویی بناپارت، برادر ناپلئون بناپارت به آمستردام منتقل شد. یکی از دلایل شهرت این موزه، آثار هنرمندانی است که توسط نقاشان بزرگ هلندی همچون رامبراند و ورمیر کشیده شده است. نقاشی “دیده بان شب” اثر رامبراند، از مجموعه نقاشی های این موزه است که طرفداران زیادی دارد. معماری موزه ملی آمستردام ترکیبی از معماری سبک گوتیک و رنسانس است و داستان و تاریخ کشور هلند را از قرون وسطی تا قرن بیستم به خوبی نشان میدهد.

 وندل پارک

وندل پارک از پارک های مشهور آمستردام است که در سال ۱۸۵۰ ساخته شد. مساحت این پارک زیبا، حدود ۴۷ هکتار است و تقریبا تمام گردشگرانی که با تور آمستردام به هلند می روند، از این پارک تاریخی دیدن می کنند. شهربازی و تئاتر معروف آن، از دیگر مواردی است که طرفداران زیادی دارد و حتی هلندی ها در سردترین ماه های سال، این مکان را خالی نمی گذارند. وندل پارک محل مناسبی برای پیاده روی هلندی ها و حتی گردشگران است.

وندل پارک

موزه آنه فرانک

این موزه به طور کامل وقف قربانیان حادثه هولوکاست شده است. موزه آنه فرانک پناهگاه خانواده آنه (پناهندگان یهودی فرانکفورت) بود که در زمان جنگ جهانی دوم آنجا مخفی می شدند. آنه خاطرات روزانه خود را در این خانه نوشت و بعدها به صورت کتاب چاپ کرد. این کتاب به پر فروش ترین کتاب بین المللی پس از جنگ تبدیل شد که حوادث تلخ آن دوره را روایت می کرد. موزه آنه فرانک در بسیاری از بخش ها دست نخورده باقی مانده است.

میدان رامبراند

مجسمه ای را در میان میدان رامبراند مشاهده خواهید کرد که تصویرگر “رامبراند” نقاش مشهور هلندی است. این میدان محبوب در سال ۱۶۶۸ ساخته شد و در اصل مکانی برای احداث بازار این شهر بود.

آسیاب بادی دِ خووایا

آسیاب بادی های متعددی در کشور هلند وجود دارد که یکی از مشهورترین آن ها آسیاب بادی های دِخووایا است که در شهر آمستردام وجود دارد. اگر خیلی سال پیش به هلند سفر می کردید، قطعا از هر جای شهر، آسیاب بادی های هلندی را می دیدید تا جایی که نام هلند را با آسیاب بادی هایش به یاد می آوردید اما به مرور زمان آسیاب بادی های هلند از بین رفتند و تنها ۶ آسیاب بادی باقی ماند که دخووآیا یکی از آن شش تا است.

آسیاب بادی های آمستردام

موزه ونگوگ

موزه ونگوگ مجموعه ای بزرگ از نقاشی های ونگوگ است که در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شده است. ونسان ون گوگ یکی از نقاشان بزرگ هلندی بود که در قرن هجدهم میلادی می زیست. ونگوگ که تا بیست سالگی نقاشی را شروع نکرده بود، پس از مدتی به نابغه نقاشی هلند تبدیل شد و در یک دهه ۲۱۰۰ اثر نقاشی به جای گذاشت. بسیاری از آثار هنری مشهور ونگوگ، در دو سال آخر زندگی وی تکمیل شده است. هوش سرشار ونسان ونگوگ سالانه یک و نیم میلیون بازدید کننده را به سمت خود می کشاند تا این موزه را به دومین موزه پر بازدید هلند تبدیل کند.

کلیسای غربی آمستردام

کلیسای غربی آمستردام بخشی از شهرتش را مدیون ملکه سابق هلند ” بئاتریکس” است که در سال ۱۹۶۶ در این مکان مراسم ازدواجش را برگزار کرد. این کلیسا در سال ۱۶۳۰ تکمیل شد. برج این کلیسا با ارتفاع ۸۵ متر به عنوان “جان قد بلند” شناخته می شود. هنگامیکه در کوچه خیابان های آمستردام قدم می گذارید، خانه هایی با ارتفاع بلند نخواهید یافت. تا جایی که این برج ۸۵ متری بلندترین برج شهر آمستردام لقب میابد. در نوک منار مخروطی برج، به نشانه احترام، یک کپی از تاج امپراتور ماکسیمیلیان اتریش که در سال ۱۴۸۹ توسط طبیبان هلند درمان شد، قرار داده شده است که خود از دیدنی های این کلیسا است.

کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی، سالن شهرداری سابق است که به عنوان مقر پادشاهی اکنون مورد استفاده قرار می گیرد. کاخ سلطنتی آمستردام در سال ۱۶۵۵ تاسیس شد. سبک معماری کلاسیسیسم در نمای قصر به چشم می خورد و چیدمان وسایل در درون کاخ، تجلی گر یک پادشاهی عظیم است. کتیبه های تزیینی و مجسمه های ساخته شده از مرمر، نقاشی های بی نظیری که در سقف توسط شاگردان رامبراند کشیده شده است، کاخ سلطنتی آمستردام را متمایز از سایر کاخ های سلطنتی جهان کرده است.

محله بخاین هوف

بِخاین هوف یکی از محله های شهر آمستردام است که تنها خانه چوبی بازمانده از قرن چهاردهم میلادی در آن جا وجود دارد. بیشتر گردشگران از این محله آرام و دنج که با چمن های کوتاه تزیین شده است و درختان قدیمی لابلای آن ها جلوه گری می کنند بی خبرند. اگر زمان زیادی در آمستردام بمانید، قطعا از بخاین هوف دیدن خواهید کرد.

کلیسای قدیمی

همان طور که از نامش مشخص است، این کلیسا قدیمی ترین کلیسای سالنی است که در شمال هلند برای اولین بار ساخته شد و قدمتش به سال ۱۳۰۶ باز می گردد. کلیساهای مطرح دیگر، بعدها از مدل این کلیسا الگوبرداری شدند. برج کلیسا و ناقوس آن در قرن شانزدهم ساخته شده اند که در نوع خود، یکی از بی نقص ترین و ظریف ترین ناقوس ها است.

خرید ارزان در آمستردام

خیابان کالفر آمستردام، یکی از شلوغ ترین خیابان های آمستردام است که از بوتیک ها، گالری ها و فروشگاه های مجلل پر شده است. رستوران های بی نظیری در این خیابان یافت می شود که مطمئنا بعد از چشیدن طعم غذاهایش، بار دیگر به آن جا خواهید رفت. بازار کالفر بازار ارزان قیمت آمستردام است که همه چیز در آن جا پیدا می شود. از لباس نو و دست دوم تا عتیقه جات و وسایلی برای سوغات. هایپرمارکت های آمستردام نیز، مکانی برای خرید جنس های چینی و بنگلادشی است که البته باید اقرار کرد، علاوه بر این که ارزان تر از جنس های ایرانی است، کیفیت بالاتری نسبت به جنس های چینی داخلی نیز دارد.

اختصاصی هستی گشت