استانبول بزرگترین شهر ترکیه

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. به دلیل نزدیکی شهر استانبول به کشور عزیزمان، هم وطنان زیادی را در آن جا خواهید یافت. دیدنی های استانبول بسیار است و بی شک با رفتن به این شهر تاریخی و زیبا، خاطره ای بی نظیری در ذهنتان ثبت خواهد شد.

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد ایاصوفیه

از معروف ترین مساجد استانبول، مسجد ایاصوفیه است که به دلیل نمای شگفت انگیز و معماری بی نظیرش، گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. مسجد ایاصوفیه بی شک یکی از دیدنی های استانبول است که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد. این مسجد که در گذشته کلیسایی برای مسیحیان بود، امروزه به مسجدی برای مسلمانان تبدیل شده است. مسجد ایاصوفیه به حدی زیبا است که اکثر کسانی که به استانبول سفر می کنند، این مسجد را به عنوان نماد استانبول به خاطر می سپارند.

مسجد ایاصوفیه
مسجد آبی استانبول

مسجد سلطان احمد که به خاطر نمای آبی رنگش به مسجد آبی شهرت یافته است، یکی از اصلی ترین دیدنی های شهر استانبول است که تقریبا تمامی توریستانی که به این شهر قدم گذاشته اند، از این نمای بی نظیر دیدن می کنند. سلطان احمد، سازنده مسجد آبی، این مسجد را به گونه ای ساخت که با مسجد ایاصوفیه رقابت کند که باید گفت در این کار موفق شده است. سلطان احمد این بنا را روبروی مسجد ایاصوفیه بنا کرد و یک جاذبه توریستی دیگر را به این شهر اضافه کرد. این مسجد بر خلاف سایر مساجد ۶ مناره دارد که همین امر باعث تفاوت آن با دیگر مساجد شده است. بازدید از این مسجد بر خلاف مسجد ایاصوفیه رایگان است. از آن جایی که این مکان، مکانی مذهبی است، خانم ها باید لباس های پوشیده به تن داشته باشند و روسری به سر وارد مسجد شوند.

مسجد آبی

مسجد سلطان احمد

مسجد سلیمانیه

یکی از شاهکارهای معماری قرن شانزدهم، مسجد سلیمانیه استانبول است که توسط معمار سینان برای سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد، مقبره سلطان سلیمان و همسرش خرم است. از آن جایی که مسجد سلیمانیه به دستور شاه آن دوران ساخته شده است، معماری آن تلفیقی از سبک بیزانس و اسلامی است. هر چند که این مسجد شباهت زیادی به مسجد ایاصوفیه، اثر دیگر معمار سینان دارد اما تزئینات کمتری را شامل می شود. اگر به استانبول سفر کردید، تماشای مسجد سلیمانیه استانبول را از دست ندهید.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی، کاخی که منزلگاه سلاطین عثمانی در سال های ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۶ بوده است، از دیدنی های استانبول است که معماری اسلامی ویژه ای دارد. این کاخ بیانگر فرهنگ و تاریخ ترکیه ای ها است و همیشه در سریال های تاریخی ترکیه ای، بخشی از آن به نمایش گذاشته می شود. داخل کاخ حرمسراها و اتاقک های زیادی وجود دارد که دیدن آن، تجربه جالبی است.

کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه، در راستای تنگه بسفر قرار دارد و تاریخ ساخت آن به قرن نوزدهم میلادی باز میگردد. معماری این کاخ ترکیبی از معماری عربی و اروپایی است و در گذشته، آخرین سلاطین عثمانی از آن به عنوان محل اقامت اولیه خود استفاده می کردند.

تنگه بسفر

بعد از تماشای مساجد و مکان های تاریخی استانبول، نوبت به دیدن تنگه بسفر و قایق سواری در آن می رسد. تنگه بسفر از مهم ترین دیدنی های استانبول است که بسیار تماشایی است. تنگه بسفر چه در شب و چه در روز، دیدنی است. اگر با تور استانبول به این شهر بروید، بی شک به تنگه بسفر و پل زیبای آن، خواهید رفت. این تنگه زیبا و معروف، دو قاره را از هم جدا می کند و شهر استانبول را به دو بخش تقسیم می کند. بدین صورت بخشی از شهر استانبول در قاره آسیا و بخش دیگری از آن در قاره اروپا قرار می گیرد. اگر دوست دارید انعکاس ساختمان ها و نورپردازی کاخ هایی نظیر کاخ دلما باغچه را تماشا کنید، در شب به تنگه بسفر بروید اما اگر خواهان قایق سواری هستید، حتما روز را انتخاب کنید تا از تماشای شهر و قایق سواری لذت ببرید.

میدان تکسیم استانبول

اگر می خواهید شیک ترین و مدرن ترین رستوران ها و هتل های شهر استانبول را ببینید، به میدان تکسیم که در بخش اروپایی استانبول واقع شده است، سری بزنید. این میدان معروف ترین مرکز مدرن شهر استانبول است که از خیابان استقلال می توان به آنجا رسید. از ساختمان های مشهوری که در این میدان واقع است، ساختمان جمهوریت است که در بخش غربی این میدان واقع شده است. این ساختمان به یاد جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ ساخته شد.

جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس استانبول، مجموعه ای از ۹ جزیره کوچک است که در نزدیکی استانبول قرار دارد و مکانی مناسب برای شنا و یک روز مهیج است. در گذشته شاهزادگان را به این مکان تبعید می کردند به همین دلیل این جزایر را پرنس نامیدند.
از ویژگی اصلی این جزایر باید به سکوت و خلوت بودن آن اشاره کرد. در این جزیره هیچ وسیله نقلیه ای که دارای موتور است، وجود ندارد، از این رو این جزیره به مکانی بی سر و صدا تبدیل شده است. هر چند در میان سکوت دل انگیز آن، صدای زنگ دوچرخه ها و گاهی صدای دلنشین سم اسب ها شنیده می شود.

دیدنی های استانبول

کلیسای چورا

کلیسای چورا کلیسایی تاریخی و بسیار دیدنی است که در منطقه فاتح استانبول واقع شده است. این کلیسا بی شک یکی از شاهکارهای دوره بیزانس است. نقاشی های شگفت انگیزی را در جای جای این کلیسا خواهید دید که همگی متعلق به دوران بیزانس است. کلیسای چورا در قرن شانزدهم به مسجد و در سال ۱۹۴۸ به موزه تبدیل شد. کلیسای چورا در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار دارد، از این رو پیشنهاد می کنیم پس از تماشای مسجد آبی، به کلیسای چورا هم سری بزنید تا تاریخ را با تمام وجود حس کنید.

در استانبول مکان های دیدنی به حدی زیاد است که در یک مقاله نمی گنجد. مکان هایی مانند گرند بازار استانبول، حمام ترکی، موزه باستانی، تماشای مراسم سنتی مولوی، موزه سه بعدی مینیاتورک استانبول و آب انبار باسیلیکا…اگر به استانبول سفر کردید، سعی کنید با یک برنامه ریزی مناسب، به تمام مکان های دیدنی استانبول سر بزنید.

اختصاصی هستی گشت