شهر کیف، پایتخت زیبای اوکراین

شهر کیف یکی از مقاصد برتر گردشگران ایرانی و خارجی است و از نظر تاریخی، از سرگذشت غنی و پرباری برخوردار است. کیف بزرگترین شهر اوکراین است و از نظر صنعتی، فرهنگی و علمی، قطب اصلی اوکراین محسوب می شود. شاید تصور این که این شهر از چه امکاناتی در زمینه حمل و نقل برخوردار باشد، کمی دور از ذهن باشد اما این شهر، یکی از بهترین امکانات حمل و نقل عمومی را دارد و زادگاه دانشمندان و محققان بسیاری است. سالانه دو میلیون گردشگر به این شهر سفر می کنند تا با جاذبه های گردشگری کیف آشنا شوند.

جاذبه های گردشگری کیف

کلیسای سنت سوفیا

کلیسای سنت سوفیای کیف، ۱۳ گنبد طلایی دارد و یکی از قدیمی ترین کلیساهای کیف است. هیچ گردشگری نیست که به کیف سفر کند و این جاذبه تاریخی زیبا را به چشم نبیند. در سال ۱۹۹۰ کلیسای سنت سوفیا به عنوان آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید. کلیسای سنت سوفیا در سال ۱۰۳۷ به دستور پادشاه یاروسلاو ساخته شد. مقبره این پادشاه درون کلیسا قرار دارد. برای دیدن سیزده گنبد طلایی آن بهتر است از برج ناقوس ۷۵ متری که در ورودی مجموعه است استفاده کنید.

میدان استقلال شهر کیف

از اصلی ترین میدان های شهر کیف، میدان استقلال است که رویدادهای سیاسی بسیاری در آن جا رخ میدهد. در این میدان از سراسر دنیا، طرفداران یوشنکو و انقلاب نارنجی جمع می شوند و در آخر هر هفته، به صورت موقت ساکن می شوند.

دیدنی های شهر کیف

موزه بولگاکوف

موزه بولگاکوف نشان دهنده زندگی مشهورترین نویسنده کیف، میخائیل بولگاکوف است. شاهکارهایی همچون مستر و مارگاریتا در آثار درونی این موزه به چشم می خورد. این موزه در خیابان آدرویوسکی که یکی از مهمترین و معروفترین خیابان های کیف است قرار دارد.

صومعه کیف پچرسکی لاورا

صومعه کیف پچرسکی لاورا محبوبترین جاذبه شهر کیف است. تماشای این صومعه تاریخی و زیبا را به هیچ عنوان از دست ندهید. صومعه پچرسکی در تپه های غربی رودخانه دنیپر واقع شده است و برای مسیحیان ارتودکس اهمیت ویژه ای دارد. این کلیسا جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و راهبان زیادی در آن دفن شده اند.

موزه ملی چرنوبیل

این موزه نشان از فداکاری آتش نشان هایی دارد که با شجاعت در فاجعه عظیم اتمی چرنوبیل، جان خود را از دست داده اند. ابزالاتی که از این صحرا به دست آمده نیز در این موزه نگهداری می شوند. ده علامت از سقف آویزان شده است که یادبودی بر شهرهاییست که تخلیه شده و یا با خطرهای زیاد مردمانش همچنان به زندگی خود در آن ها ادامه می دهند.

باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه شناسی ملی در ایران هم وجود دارد و دیدنش خالی از لطف نیست اما باغ گیاه شناسی ملی کیف کمی متفاوت تر از باغ ملی کشورمان است. این باغ در نزدیکی ساحل رودخانه دنیپر قرار دارد و متعلق به آکادمی ملی علوم است. اگر در فصل بهار به باغ گیاه شناسی ملی کیف بروید، بی شک عطر گل های یاس شما را مست خواهد کرد و بدون چون و چرا، یکی از لذت بخش ترین مکان های شهر کیف را دیده اید.

هیدروپارک

اگر قصد قایق سواری در رودخانه دنیپر را داشتید، به هیدروپارک بروید تا لذت یک قایق سواری بی نظیر را تجربه کنید. در اطراف این پارک، رستوران و کافه های با کیفیتی وجود دارند که می توانید پس از قایق سواری، به آنجا بروید.

مجسمه بارانی شهر کیف

در میان مجسمه هایی که در سراسر جهان می بینید، مجسمه بارانی شهر کیف از متفاوت ترین مجسمه ها است و برداشت های زیادی از آن می شود. فرقی نمی کند که هوا سرد باشد یا گرم، این مجسمه همیشه بارانی است. مجسمه بارانی از برنز و شیشه ساخته شده است و در واقع صورت این مجسمه، آشیانه قطره بارانی است.

مجسمه بارانی شهر کیف

مجسمه بارانی اکراین

بازار خرید شهر کیف

بازارها و مرکز خرید اوکراین زیاد است اما فروشگاه مواد غذایی بیلا و بازار آشان از معروف ترین بازارهای خرید شهر کیف است. در فروشگاه مواد غذایی بیلا که در خیابان خرشاتیک قرار دارد می توانید انواع مواد غذایی اعم از گوشت تازه، نان، سبزیجات، میوه، کالباس و سوسیس تهیه کنید و در بازار آشان کیف می توانید علاوه بر مواد غذایی ارزان، غذاهای آماده و نیم پز، لوازم بهداشتی، ابزارهای نجاری و … را با حداقل قیمت بیابید.

جاذبه های گردشگری اوکراین

دانستنی های جالب درباره شهر کیف

با جاذبه های گردشگری شهر کیف آشنا شدیم اما حقایق جالبی درباره شهر کیف وجود دارد که بیشتر مردم از آن بی خبرند. برای دانستن این حقایق جالب با هستی گشت همراه باشید.

  1. کیف یا کی اف واژه ای است که از نام یکی از چهار کاشف این شهر گرفته شده است. سه برادر و یک خواهر این شهر را کشف کردند که نام یکی از آن ها “کی” بود.
  2. کیف شهری است که قدمتش به ۴ هزار سال قبل از میلاد باز می گردد اما پیدایش آن به شکل امروزی به قرن پنچم میلادی میرسد.
  3. جمعیت شهر کیف سه میلیون نفر است و از لحاظ وسعت و جمعیت، بزرگترین شهر اوکراین محسوب می شود.
  4. در شهر کیف مردم کشور روسیه، بلاروس و لهستان به وفور دیده می شوند.
  5. کیف ششمین پایتخت پر جمعیت اروپا شناخته می شود.
  6. جالب است بدانید از این شهر سه میلیون نفری، سالانه دو میلیون گردشگر بازدید می کند.
  7. متروهای شهر کیف از عمیق ترین متروهای روی زمین محسوب می شوند. ایستگاه آرسنال آن عمقی حدود ۱۰۵ متر در زیر زمین دارد و به عنوان عمیق ترین ایستگاه متروی جهان شناخته می شود.
  8. فضای سبز در شهر کیف به حدی زیاد است که به عنوان یکی از سرسبزترین شهرهای قاره ی اروپا شناخته می شود. مسیر سبز در کیف مسیری است که در طول روز یک نفر می تواند بدون این که لحظه ای آفتاب به او برخورد کند، کل کیف را بگردد. سایه های درختان در هم پیچیده این موضوع را  به خوبی تایید می کنند.
  9. مجسمه یادبود مادرلند، با ارتفاع ۶۳ متر، یکی از مرتفع ترین مجسمه های یادبود در جهان است.
  10. یکی از بزرگترین دانشگاه های جهان، در شهر کیف قرار دارد. دانشگاه پلی تکنیک کیف با ۴۲ هزار دانشجو در سی و پنج ساختمان، به عنوان بزرگترین سازمان آموزشی اوکراین شناخته می شود.

اختصاصی هستی گشت