موزه متروپولیتین

موزه متروپولیتین از بزرگترین و پربازدیدترین موزه های جهانی است که در قلب نیویورک و در نزدیکی ضلع شرقی سنترال پارک قرار گرفته است. شاید تماشای آثار تاریخی این موزه، شما را به اندازه موزه لوور به وجد نیاورد اما بدون شک با تماشای بخش آثار تاریخی ایران در متروپولیتین، هیجان زده خواهید شد.

آثار ایرانی موزه متروپولیتین

تندیس گاو نقره ای

تندیس گاو نقره ای یکی از آثار ایرانی موزه متروپولیتین است که نمادی از آمیختگی انسان و حیوان را به نمایش می گذارد و متعلق به دوره نیاعیلامی است. مورخان قدمت تندیس گاو نقره ای را حدود ۲۹۰۰ تا ۳۱۰۰ سال پیش از میلاد تخمین زده اند. سر و دست این تندیس نماد یک گاو است و پایین تنه آن که به حالت نشسته است، نماد انسان است. در دست گاو، جامی قرار دارد که به صورت محترمانه بالا گرفته شده است. لباس مخصوصی که بخش انسانی گاو را پوشانده، دارای الگویی خاص است که گمان می شود این طرح، مراسم مذهبی خاصی را بیان می کند. از آنجایی که قدمت این اثر ۵۰۰۰ ساله است، می توان توانایی و هنرمندی سازندگان ایرانی را در آن دوره، در استخراج و ذوب فلزات گرانبها دانست.

آثار ایرانی موزه متروپولیتین

تنگ دسته گربه ای

تنگی برای آبخوری که از جنس برنز ساخته شده است و قدمت آن به دوره ساسانیان باز می گردد. دسته تنگ را یک گربه وحشی تشکیل داده که پاهایش را بر بدنه تنگ و دست هایش را روی لبه تنگ گذاشته است. تصویری که از گیاه روی آن درج شده است کاملا انتزاعی است و برگ ها و اردک روی لبه دهنه جام، از طرح هایی است که در دوره اشکانی و ساسانی رایج بوده است.

دسته های پرنده گون دیگ

این اثر تاریخی در تپه های حسنلو کشف شد. این دسته ها در گذشته بر روی ظروف کم عمق چکش کاری و پرچ می شد. از خصوصیات ظاهری این اشیا می توان به پرنده ای با گردن بلند و دم و بال آن اشاره کرد. بال های پرنده به یکدیگر از طریق یک مستطیل وصل شده اند و نقش یک دستگیره را ایفا می کنند. در قرن نهم پیش از میلاد، در آشور و ایران، از این گونه طرح ها استقبال زیادی می شد.

بشقاب شکار قوچ

قدمت این آثار تاریخی زیبا، به اواخر سده پنجم و اوایل سده ششم پس از میلاد باز می گردد. یعنی زمانی که ساسانیان حکومت را به دست گرفته بودند. بشقاب نقره ای شکار قوچ، با طرح هایی از جیوه، نقره، طلا تذهیب کاری شده است و به زیبایی با روش سیاه قلم کاری تزیین شده است. طرح بشقاب سواره ای بر روی اسب را نشان می دهد که به دنبال ۴ قوچ برای شکار است. این طرح برای پادشاهان ساسانی نشان شکست ناپذیری و برای درباریان شاه، نشانه دلاوری بوده است.

کاسه زرین میخی نگار

کاسه طلایی با حکاکی خط میخی از آثاری است که در موزه متروپولیتین نیویورک نگهداری می شود و متعلق به زمان داریوش اول یا دوم است. در بالای این کاسه طلایی، با سه نوع خط میخی پارسی، عیلامی و بابلی نوشته شده است: داریوش شاه بزرگ

 

آثار ایرانی موزه متروپولیتین

تکوک شیر غران

بیشترین آثار تاریخی که به نحوی در آن نمادی از شیر آمده است، مربوط به دوره هخامنشیان است که البته این ظرف هم مستثنی نیست. ظرف مخروطی شکل و یک شیر در حال نعره، تکوک شیر غران را تشکیل داده اند. لحیم کاری در بخش بخش این تکوک استفاده شده است که از چشم بینندگان پنهان است اما چیزی که به بیننده القا می کند، مهارت در تزیین آثار آن دوره است که توسط هنرمندان هخامنشی انجام می شد.

سنگ نگاره پیشکش آوران تخت جمشید

طرح این سنگ نگاره، نمادی از پیشکش آورانی است که هر کدام از پله بالا می روند و تحفه ای را به پادشاه تقدیم می کنند. از این طرح در کاخ هدیش که کاخ اختصاصی خشایارشاه و کاخ تچر، کاخ اختصاصی داریوش بزرگ استفاده شده است.

آثار تاریخی ایرانی زیادی در موزه متروپولیتین قرار دارد که توضیحات کامل آن، صفحات بزرگ و بی شماری را می طلبد. آثاری همچون برگی از شاهنامه، سر پادشاه ساسانی، نقشی از زن ایرانی در حال گذاشتن حنا، نقاشی روی سرامیک و …

اختصاصی هستی گشت