جاذبه های گردشگری آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که به عنوان مرکز گردشگری و تفریحی این کشور محسوب می شود. اگر به دنبال آرامش هستید بی شک آنتالیا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. دیدنی های آنتالیا بسیار است اما چیزی که بیش از سایر جاذبه های گردشگری آنتالیا طرفدار دارد، ساحل زیبای مدیترانه ای آن است که شهرت جهانی دارد. برای دیدن این ساحل زیبا و استفاده از نور خورشید گردشگران زیادی به آنتالیا سفر می کنند. با هستی گشت همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری آنتالیا آشنا شوید.

آنتالیا

شهر قدیمی کلاچی

در این شهر، تاریخ ترکیه را لمس خواهید کرد. شهر کلاچی با کوچه های سنگ فرش شده و خانه هایی به سبک عثمانی با سقف های قرمز، یکی از زیباترین شهرهای آنتالیا است. در این مکان می توانید سوغات مناسب برای اقوام خریداری کنید و همچنین از گالری های هنری آن دیدن کنید. در کلاچی میدان اصلی آنتالیا که به کاله کپیسی معروف است قرار دارد و برج ساعت معروف آنتالیا نیز در این شهر قدیمی قرار دارد.

برج ساعت آنتالیا

برج ساعت آنتالیا را به محض ورود به شهر قدیمی خواهید دید. این برج تنها برج باقی مانده بین ۸۰ برج مستحکمی است که زمانی برای حفاظت شهر ساخته شده بود. برج ساعت از دو سازه تشکیل شده است که طبقه پایین تر آن مربعی شکل و طبقه بالاتر آن دایره ای شکل است. هنوز دلیل ساخت این برج و کاربرد دقیق آن در زمان گذشته مشخص نشده اما برخی معتقدند که به عوان مقبره یا فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفته است.

مسجد تکلی مهمت پاشا

پس از تماشای برج ساعت، به مسجد تکلی مهمت پاشا بروید. این مسجد دقیقا کنار برج ساعت قرار دارد و یکی از مهمترین مساجد عثمانی است.

سواحل آنتالیا

نام سواحل آنتالیا را زیاد شنیده ایم. لارا و کنیالتی دو ساحل زیبای آنتالیا است که شهرت جهانی دارند. ساحل لارا که به ترکی لارا پالجی گفته می شود از زیباترین ساحل های ترکیه است که قدم زدن در کنار آن، بی شک به شما احساس خوبی خواهد داد. لارا ساحل تمیز و بی نقصی است و موتور اسکوترهای فوق العاده ای دارد. هیجان را در کنار آرامشتان حس کنید و حتما موتور اسکوترهای این ساحل را کرایه کنید. این ساحل بیشتر به درد زوج های جوانی می خورد که کودکان کوچک با خود به همراه ندارند و یا خانواده هایی که بچه هایشان به سن استقلال رسیده اند چرا که سرگرمی های این ساحل مخصوص بزرگسالان است. اگر قصد رفتن به سواحل آنتالیا را به همراه فرزند کوچکتان دارید بهتر است ساحل کنیالتی را انتخاب کنید. در این ساحل هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان سرگرمی های مهیجی در نظر گرفته شده است. در ساحل کنیالتی یک پارک آبی قرار دارد که بی شک هیجان را برای بزرگسالان و کودکان به همراه خواهد داشت. از طرفی وسایل بازی در این ساحل وجود دارد که کودکان را هیجان زده می کند. هنرنمایی دلفین ها و تماشای ماکت مینیاتوری از ترکیه که ۲۵ برابر از مساحت ترکیه کوچک تر شده است، از زیبایی های دیگری است که در کنیالتی انتظارتان را می کشد.

سواحل آنتالیا

اسکله قدیمی آنتالیا

در این اسکله قایق های بادبانی زیبایی را می بینید که در یک جا جمع شده اند. اسکله قدیمی که بر روی صخره ها واقع شده است، زمانی مرکز اقتصادی آنتالیا بود. این اسکله را بهتر است در زمان غروب آفتاب ببینید تا از تماشای غروب لذت ببرید اما اگر قصد خرید از بازارهای اطراف اسکله را دارید بهتر است در زمان روشنی هوا بروید تا با دید کامل، اجناس را خریداری کنید.

مناره یولی

یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا که بسیار متفاوت تر از سایر جاذبه های این شهر می باشد، مناره یولی است. در قرن چهاردهم مسجدی برای این مناره ساخته شد که هنوز هم مورد استفاده مردم آنتالیا است. این مناره نمونه ای از معماری دوران سلجوقی است که توسط علاء الدین کیقباد سلطان سلجوقی ساخته شده است.

قلعه رومیان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنتالیا، قلعه ای زیباست که به قلعه رومی شهرت دارد. قلعه رومی ها در پارکی که به بندر آلانیا مشرف است، قرار دارد. بلندی این قلعه به ۱۴ متر می رسد که در گذشته، به دلیل ارتفاع زیادش به عنوان محلی برای دیده بانی مورد استفاده قرار می گرفت. تماشای قلعه رومیان و منظره اطراف آن، بسیار لذت بخش است. پس اگر به آنتالیا سفر کردید، تماشای این جاذبه تاریخی را از دست ندهید.

آسپندوس

ویرانه های آسپندوس که در ۴۰ کیلومتری آنتالیا واقع شده است، یکی از شاهکارهای معماری باقی مانده از قرن دوم و سوم میلادی است. آسپندوس شهری غنی از تاریخ و فرهنگ است. در این شهر با مردمی روبرو می شوید که از درختان برای مجسمه سازی استفاده می کنند و با طلا و نقره پرده می بافند. استخراج نمک از کارهای رونق یافته مردم آسپندوس است و فروش اسب و پرورش دام سود زیادی برای آن ها دارد. آمفی تئاتر معروف آسپندوس آنتالیا، یکی از بناهای تاریخی بازمانده از قرن دوم میلادی است. معماری آمفی تئاتر آسپندوس شما را یاد فیلم های امپراطوری روم می اندازد که در سینما و تلوزیون شاهد آن بوده اید. آمفی تئاتر آسپندوس که یکی از جاذبه های توریستی شهر آنتالیا محسوب می شود، در گذشته ظرفیت ۱۵۰۰۰ تماشاگر را داشت و امروزه هزاران نفر برای بازدید از این آثار تاریخی به آنتالیا سفر می کنند.

آسپندوس

داستان آمفی تئاتر آسپندوس بسیار زیبا و جالب است. می گویند شاه آسپندوس برای کسانی که بهترین سازه را ارائه می دادند جایزه سلطنتی گذاشته بود که آن هم ازدواج با دختر شاه بود. پس از ساخت آمفی تئاتر و قناتی که توسط معماران به نامی ساخته شده بود، شاه آسپندوس نتوانست یک نفر را انتخاب کند چرا که هر دو سازه بی نقص و زیبا بود. او اعلام کرد که هر دو آثار را پسندیده و دخترش را نصف می کند تا هر نصف آن به ازدواج معماری در بیاید. (هر دو می توانند با دخترش ازدواج کنند.) معمار قنات این پیشنهاد را نپذیرفت و از خودگذشتگی نشان داد. شاه نیز از این رفتار معمار خوشش آمد و او را به دامادی پذیرفت.

جاذبه های گردشگری آنتالیا

دروازه هادریان

هادریانوس امپراطور روم بود که در سال ۱۳۰ پس از میلاد، به آنتالیا آمد و از این دروازه به شهر وارد شد. پس از آن این دروازه به افتخار این امپراطور رومی، هادریان نامیده شد. هم اکنون این دروازه در محله قدیمی شهر آنتالیا در خیابان آتاتورک قرار دارد. اگر به دنبال جاذبه های گردشگری آنتالیا هستید، تماشای این دروازه تاریخی را از دست ندهید.

شهر قدیمی ترمسوس

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنتالیا که در نزدیکی شهر آنتالیا قرار دارد، شهری قدیمی ترمسوس است. ترمسوس در فاصله ۳۷ کیلومتری شمال شهر آنتالیا قرار دارد. این شهر بارها از گزند حمله رومیان و یونانیان در امان مانده و اکنون منظره زیبای آن، یکی از جاذبه های طبیعی آنتالیا محسوب می شود.

شهر پرگ آنتالیا

شهر پرگ یکی از شهرهای تاریخی آنتالیا است که در ۱۷ کیلومتری بخش شرقی آن واقع شده است. خرابه های شهر پرگ روزگاری متعلق به فیلادلفیا پایتخت امپراطوری یونان بوده است و اکنون مکانی برای جذب توریستان خارجی شده است. در این خرابه های با شکوه و پر عظمت می توانید حمام یونانی، حمام رومی، معابد بزرگ و استادیوم های ورزشی را ببینید.

پارک یاووز اوزکان

محبوب ترین پارک آنتالیا که در بخش مرکزی آن قرار دارد، پارک یاووز اوزکان است. مجموعه ای سرسبز و بی نظیر با چندین حوضچه که فواره های رنگی نور افشانی دارند، به یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا تبدیل شده است. پیشنهاد هستی گشت این است که یک شب به یادماندنی را در کنار آبشارهای پارک یاووز اوزکان بگذرانید و از خوردن غذاهای خوشمزه رستوران های داخلی آن لذت ببرید.

اختصاصی هستی گشت