با تاریخچه استانبول آشنا شوید

استانبول شهری است که فراز و نشیب های زیادی به خود دیده است. اگر پیش از سفر به استانبول با تاریخچه استانبول آشنا شوید، قطعا دید بهتری نسبت به استانبول و گشت و گذار در آن پیدا خواهید کرد.

تاریخچه استانبول

در قرن چهارم میلادی، امپراتوری روم به دو قسمت روم شرقی و روم غربی تقسیم گردید. قسمت شرقی تحت اقتدار و فرمانروایی کنستانتین کبیر قرار گرفت. بیزانس پایتخت امپراتوری شرقی بود که همزمان با حکمرانی کنستانتین به نام وی یعنی شهر کنستانتین تغییر نام داد. بعدها قسطنطنیه معرب کنستانتین استانبول مورد محاوره قرار گرفت.

تمدن و زندگی بیزانسی در طول تاریخ دچار تحولات و دگرگونیهای بسیار عظیمی شده است. از جمله در قرن ۱۶ میلادی، ترکان سلجوقی بر پهنه ی گسترده ای از روم شرقی حکمرانی نمودند . ترکان عثمانی در طول فرمانروایی خود منشا آثار و مفاخر بیشماری شدند که به شرح زیر است:

سلطان احمد پس از فتح استانبول ، کلیسای شرقی را که در سال ۵۲۲ میلادی ساخته شده بود با اضافه کردن محراب و منبر و مناره به شکل مسجد درآورد که به مسجد آبی سلطان احمد معروف و مشهور است. این مسجد –کلیسا پس از برقراری حکومت جمهوری در زمان آتاتورک به موزه ایاصوفیا تبدیل شد.

مسجد آبی

توپکاپی به معنی قصر توپقیپو از کاخ های مشهور دوران امپراتوری عثمانی است که مرکز اداری آنان بود.سلطان محمد —- در سال ۱۴۵۹ دستور ساخت آن را داد .این کاخ بین مدار شاخ طلائی و دریای مرمره در استانبول ، چشم انداز فوق العاده زیبایی را در بغاز بسفر ایجاد نموده است.

دلمه باغچه – سلطان عبدالحمید نیز کاخ دیگری به این نام ساخت و محل اقامت خود را به آنجا منتقل نمود.این کاخ اولین کاخی است که به سبک و سیاق اروپائیان ساخته شده است .

کاخ توپکاپی : از جاذبه های توریستی بسیار مهم ترکیه است که به صورت موزه درآمده است .نقل است که آثاری همچون لباس و ردای پیامبر اسلام و شمشیرهای مختلف او، دندان و کفش و موی مبارک وی در انجا نگهداری می شود.

کاخ توپکاپی

برج گالاتا : بلند ترین برجی است سنگی به ارتفاع ۶۷ متر در قرون وسطی ساخته شده و به برج مسیح معروف است.

تاریخچه استانبول

موزه باستان شناسی شرق باستان مشتمل بر سه موزه شرق باستان، باستان شناسی و تایار کیوسک می باشد.این موزه ها بالغ بر ۱ میلیون اشیای قدیمی را در خود جای داده است.

کلیسای چورا یکی از زیباترین کلیساهای هنر بیزانس است . این موزه مزین است به نقاشی های دیواری زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم مقدس که بعدها به مسجد تبدیل و اکنون بصورت موزه از ان استفاده می شود.

کلیسای چورا

کلیسای آب انبار که در قرن ششم میلادی برای استفاده آب ساکنان استانبول ساخته شده ، معماری بسیار پیشرفته آن از مکان های شگفت انگیز رومیان باستان می باشد.

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان است که داراری ۵۰۰ مغازه است و ساخت آن به به قرن پانزدهم میلادی باز می گردد.