دیدنی های آتن را پیش از سفر ببینید

آتن شهری است تاریخی، شهری سرشار از تمدن، شهری سرشار از معماری های باشکوه با معابدی که خدایان گوناگون دارد. بی شک با تماشای دیدنی های آتن به فیلم های امپراطوری و داستان های آن سفر خواهید کرد. هر چند جاذبه های تاریخی آتن بسیار است اما جاذبه های مدرن آتن نیز مورد توجه گردشگران و حتی یونانی ها قرار دارد. درواقع آتن شهری است که جاذبه های گردشگری تاریخی و مدرن را با هم تلفیق کرده است. امکان ندارد به یونان سفر کنید و یک روز را با خیال راحت در هتل سپری کنید. جاذبه های گردشگری آتن شما را هر لحظه به این طرف و آن طرف می برد تا فرصتی را برای تماشای دیدنی های آتن از دست ندهید. هستی گشت شما را با برترین دیدنی های آتن آشنا می کند.

آتن

آکروپولیس آتن

امکان ندارد کسی به آتن سفر کند و آکروپولیس معروفش را ندیده باشد. درواقع معروف ترین دیدنی آتن؛ آکروپولیس است که به عنوان مهمترین منطقه باستانی دنیای غرب شناخته می شود. آکروپولیس به زبان یونانی به معنای بلند شهر یا دژشهر است. تاریخ شناسان اولین نشانه های زندگی انسان در آکروپولیس را به دوره نوسنگی در هزاره چهارم قبل از میلاد نسبت داده اند. هرچند برخی دیگر از منابع این تاریخ را دوهزارسال عقب تر ذکر کرده اند. آکروپولیس در ۱۵۰ متر بالاتر از دریا به عنوان قلعه ای مستحکم برای دفاع ساخته شد که پس از مدتی به عنوان مرکز دینی مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل به آکروپولیس صخره مقدس نیز می گویند.

آکروپولیس

اکروپولیس سه عمارت اصلی به نام های ارختیون، پارتنون و معبد آتنا نایک دارد. جالب است بدانید که پارتنون به معنای آپارتمان باکره است و به الهه آتنا نسبت داده شده است و از طرفی مجسمه الهه آتنا در این معبد به عنوان خدای باروری است.

موزه آکروپولیس

این موزه برخلاف سازه آکروپولیس کاملا مدرن است. در این موزه سنگ نوشته ها، ستون ها و اشیای تاریخی که در ویرانه های آکروپولیس پیدا شده است، نگهداری می شود. در این موزه، داستان آکروپولیس را بهتر درک خواهید کرد. ساخت این موزه برای بازی های المپیک ۲۰۰۴ برنامه ریزی شده بود که به دلیل مشکلات داخلی به تاخیر افتاد. در موزه آکروپولیس مجسمه های قدیمی نظیر خدایان آتنا و پسر کریتوس را خواهید دید. به هیچ عنوان تماشای این موزه ۵ طبقه را از دست ندهید.

پارتنون

خدای آتنا معروف ترین الهه یونان است. معبد پارتنون نیز به یاد خدای آتنا پارتنوس، مالک آتن ساخته شده است تا شهر را از ورود دشمن محفوظ بدارد و هر گونه جنگی را از خود دور کند. این معبد در آکروپولیس قرار دارد و ستون های عظیم مرمری اش، در نگاه اول شما را حیرت زده می کند.

ارچتیوس یا ارچتیوم

بی شک یکی از شاهکارهای معماری یونان، معبد ارچتیوم است که در آکروپلیس قرار دارد. این معبد که یک بار توسط ایرانیان تخریب شده بود، در سال های ۴۰۵ تا ۴۲۱ میلادی مجددا ساخته شد. ارچتیوم شش مجسمه زن ایستاده دارد که از دیدنی های آن است. این شش مجسمه در ارچتیوم، آن را به یکی از دیدنی های معروف آتن تبدیل کرده است.

معبد المپیک زئوس

از جاذبه های گردشگری آتن باید به معبد المپیک زئوس اشاره کرد. معبدی که به عنوان بزرگترین معبد در کل یونان شناخته می شود. یکی دیگر از دلایل شهرت معبد المپیک زئوس مدت زمان ساخت آن است که حدود ۷۰۰ سال گزارش شده است. درواقع ساخت این بنا در سال ۵۱۵ پیش میلاد به دستور پیزسیتراتوس شروع شد اما به دلیل ظلم وی و پسرش ساخت المپیک زئوس متوقف شد. بار دیگر در سال ۱۷۵ پیش از میلاد، ساخت این معبد از سر گرفته شد اما با مرگ معمار رومی کوسیتیوس، پس از ده سال، کار نیمه تمام ماند. تا این که در ۱۳۲ سال پیش از میلاد، ساخت این معبد در دوره امپراطوری هاردیا به اتمام رسید.
معبد زئوس با ستون های ۱۷ متری خود، که درون اتاقکی با دو مجسمه بزرگ قرار گرفته، از دیدنی های مهم آتن است که خیل عظیمی از گردشگران را به سمت خود می کِشاند.

میدان سینتاگما

رژه سربازان و مراسم تعویض نگهبانان میدان سینتاگما نه تنها برای گردشگران جذاب است بلکه بسیاری از یونانی ها نیز از شهرهای دیگر برای تماشای آن به میدان سینتاگما می آیند. لباس های سنتی سربازان که شامل کفش های مخصوص و دامن پلیسه دار است و منگوله هایی که از سر و روی آن ها آویزان شده است، این نگهبانان را متفاوت از سایر نگهبانان یونان کرده است. سرباز گمنامی نیز که در راه وطن کشته شده است، در این بخش قرار دارد و هر روز ساعت ۱۱، مراسم تعویض نگهبانان در مقابل مقبره این سرباز گمنام انجام می گیرد.

دیدنی های آتن

آگوارا

نام سقراط و فیلسوفان یونانی را زیاد شنیده ایم. حال تصور کنید به جایی بروید که روزگاری قدمگاه سقراط و فیلسوفان مشهور دیگر بوده است. قطعا تماشای این چنین مکانی جالب است و ممکن است شما را به وجد بیاورد. آگوارا که در قلب آتن قرار گرفته، در زمان های گذشته به عنوان مرکز فعالیت های تجاری، سیاسی و اجتماعی در دنیا شناخته می شد. این بار هم ایرانیان باستان دست روی دست نگذاشته اند و در سال ۴۸۰ پیش از میلاد، این بنا را تخریب کردند اما آتنی ها به سرعت آن را بازسازی کردند.

آگوآرا

موزه باستان شناسی آتن

موزه باستان شناسی آتن یکی دیگر از دیدنی های آتن است که در جهان شهرت فراوانی دارد. از مجسمه های آنتیک تا موزائیک ها و آثار هنری قبایل رومی در این موزه قرار گرفته است. در این موزه می توانید اولین نسخه متون فلسفی و اولین نمایشنامه های تاریخ را از نزدیک ببینید. قطعا این بخش برای کسانی که فلسفه خوانده اند و یا علاقه ای به نمایشنامه های ادبی دارند، هیجان انگیز خواهد بود.
هر چه قدر درباره دیدنی های آتن بگوییم، کم است. درواقع دیدنی های آتن را تا از نزدیک نبینید درک نخواهید کرد. لذت تماشای جاذبه های آتن به حدی زیاد است که در مقالات نمی گنجد. اینجاست که به مَثَل معروف خود میرسیم. شنیدن کی بود مانند دیدن.

خرید هیجان انگیز در پیاده روهای سنگ فرش شده آتن

از تمام دیدنی های آتن که بگذریم، لذت خرید در آتن را نمی توان از دست داد. بازارهای سنتی که پیاده روهایش سنگ فرش شده اند، با شکل و شمایلی متفاوت، برای عاشقان خرید هیجان انگیز و دیدنی است. بازار پلاکا آتن که در قلب آتن قرار گرفته است از قدیمی ترین بازارهای شهر است که ورود ماشین به آن ممنوع است. در این بازار می توانید سوغاتی های رنگارنگ بخرید و از تماشای اجناس آن، روحیه تازه بگیرید.  رستوران ها و کافه های این بازار نیز شکل و شمایل ویژه ای دارند. بازار موناستیراکی و بازار مرکزی آتن نیز برای خریدی لذت بخش، مناسب است و جنب و جوش آن نیز شما را به وجد خواهد آورد.

پلاکا آتن

 

 

اختصاصی هستی گشت