بارسلونا، شهر عجایب معماری

بارسلونا شهر عجایب معماری، شهر گیتار نوازان دوره گرد و بهترین شهر ساحلی از دیدگاه نشنال جئوگرافیک است. بارسلونا دیدنی های شگفت انگیزی دارد که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. این شهر در سال ۲۰۱۶ پس از لندن، پاریس و استانبول به عنوان پر بازدیدترین شهر اروپا انتخاب شد. بارسلون پر بازدیدترین شهر اسپانیا است و دلیل آن هم کاملا روشن است. بارسلونا جاذبه های گردشگری جالبی دارد که خود عاملی برای جذب توریستان خارجی است. بارسلونا شهر فوتبال حرفه ای و پر جنب و جوش اروپایی است. هزینه سفر به بارسلونا اندک نیست اما نسبت به شهرهای گرانی همچون پاریس کاملا به صرفه است. با هستی گشت همراه باشید تا با دیدنی های بارسلونا آشنا شوید.

دیدنی های بارسلونا

کلیسای ساگرادا فامیلیا

مطمئن باشید با دیدن کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلونا، انگشت به دهان می مانید. این کلیسا با ظاهر عجیب و غریبش مشهورترین جاذبه تاریخی بارسلونا است. اگر حتی فقط یک شب در این شهر اقامت دارید، از دیدن این کلیسای معروف غافل نشوید. ساگرادا فامیلیا به معنای خانواده مقدس است و طراحی آن در سال ۱۸۸۳ توسط آنتونی گائودی انجام شده است. در ابتدا به آنتونی گائودی ماموریت داده شد تا کلیسایی به سبک نئوگوتیک بسازد اما او با ایجاد نوآوری کلیسایی به سبک معماری سورئالیستی خلق کرد. درواقع آنتونی گائودی که در ابتدا طراحی را کامل روی کاغذ پیاده نکرده بود، بنا به سلیقه خود با نوآوری در طول روند تکمیل بنا، تغییر ایجاد می کرد و خود نمی دانست شکل نهایی کلیسا قرار است چگونه باشد. کلیسای ساگرادا فامیلیا با ۱۸ برج باریک و بلندش، بر تمامی خانه های اطراف تسلط دارد. ظاهر عجیب این کلیسا مدیون تفکر گائودی است. گائودی اساسا خطوط صاف را دوست نداشت و اعتقاد داشت ما در طبیعت خطوط کاملا صاف نداریم از این رو با استفاده از اشکال عجیب و غریب که از طبیعت الهام گرفته بود، این کلیسا را ساخت. این کلیسای ناتمام، بزرگترین شاهکار گائودی است.

کلیسای ساگرادا فامیلیا
جالب است بدانید گائودی اتمام ساخت این بنا را بین ۱۰ تا ۱۵ سال تخمین زد اما این کلیسا تاکنون تکمیل نشده است. برخی از معماران معاصر بارسلونا قصد تکمیل این آثار تاریخی شگفت انگیز را دارند اما همچنان زمانی برای تکمیل آن ارائه نشده است.

کاسا میلا

معماری عجیب و غریب شهر بارسلونا مدیون معمار و طراح معروفشان یعنی گائودی است. کاسا میلا خانه ای بزرگ با معماری نامعمول خود، یکی دیگر از مناطق دیدنی بارسلونا را پدید آورده است. در سال ۱۹۰۵ گائودی این خانه بزرگ را برای خانواده سرشناسی به نام میلا طراحی کرد که پس از آن به کاسا میلا یعنی خانه میلا مشهور شد. کاسا میلا با ظاهر مواج و دودکش های عجیب و غریبش که بر بام خانه قرار دارد، سوژه عکاسان خارجی و داخلی شده است. باز هم معمار معروف کار خود را به درستی انجام داده است و بر مبنای این که طبیعت خط صاف و مستقیمی ندارد، این خانه را به صورت منحنی طراحی کرده است. کاسا میلا به اندازه ای دیدنی است که بی شک ساعت ها در آن جا حیرت زده خواهید ماند.

خیابان لارامبلا

مشهورترین خیابان بارسلونا، خیابان لارامبلا است که در هر زمان، شلوغ و پرجنب و جوش است. این خیابان که به میدان کاتالونیا در مرکز شهر منتهی می شود، کافه ها و دکه های سوغاتی فروشی زیادی دارد و یکی از دیدنی های شهر بارسلونا محسوب می شود. در لارامبلا مردمی را می بینید که در خیابان ها با لبخند پرسه می زنند و همچنین پانتومیست های دوره گردی را می بینید که لبخند بر لبان شما می نشانند. نقاش های خیابانی تصویری از چهره شما را در زیباترین شکل می کشند و رستوران ها تا صبح پذیرای مهمانان هستند. خوردن غذاهای دریایی خوش طعم بارسلونایی را فراموش نکنید. ساختمان های بارسلونا معماری ویژه ای دارند که در هیچ کجای دنیا مشابه آن را ندیده اید.

خیابان مشهور بارسلونا

پارک گوئل

تماشای سازه های پارک گوئل، سن و سال را از یاد آدم می برد. حس سر زندگی و شادابی را در این پارک تجربه کنید. سازه های پارک گوئل کار کسی جز گائودی نمی تواند باشد. طراح معروف اسپانیایی، در سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ این پارک را بر روی تپه ال کارمل ساخت و اکنون این پارک به عنوان یکی از جذاب ترین دیدنی های بارسلونا شهرت دارد. در ورودی پارک اژدهایی می بینید که از جنس موزاییک طراحی شده است. پیاده روی پارک با تخته سنگ های زیبایی تزیین شده اند. ستون هایی که از پیاده روها سر به بیرون زده اند، با تزیینات جالب و دیدنی، مشابه درختانی شده اند که پارک را مزین کرده اند.
گوئل یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. دیدنی های بارسلونا در بخش گوئل تمامی ندارد. در سال ۲۰۱۳ این پارک به دو بخش رایگان و پولی تقسیم شد که برای ورود به بخش پولی باید بلیط تهیه شود.

جاذبه های دیدنی بارسلونا

کاسا باتلو

شاهکار دیگری از آنتونی گائودی، خانه مسکونی عجیبی است که با ظاهر استخوانی شکلش، به عنوان یکی از دیدنی های بارسلونا محسوب می شود. پنجره های این خانه به شکل استخوان جمجمه طراحی شده است و عدم استفاده از خط راست، نشان گر علاقه ذاتی گائودی است. کاسا دل اوسوس نام دیگر این خانه است که به معنای خانه استخوان است. شما می توانید از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب از این آثار تاریخی بارسلونا دیدن کنید.

کاسا باتلو

جاذبه های تاریخی بارسلونا

منطقه گوتیک

دو هزار سالی است که گوتیک به عنوان مرکز معنوی و سکولار شهر بارسلونا شناخته می شود و آثار مربوطه در این منطقه به قرون وسطی ختم می شود. جالب است بدانید که آثاری از ساختمان های روم باستان در این بخش دیده می شود و حتی پادشاه کاتولیک، از کریستف کلمب در این شهر تقدیر کرده است. منطقه گوتیک بارسلونا ساختمان های چند طبقه دارد و نمونه ای از تاریخ شهر بارسلونا است. میدان رویال پلازا که به پلاسا ریال معروف است، قدیمی ترین بنای باری گوتیک است. این میدان شلوغ ترین بخش این منطقه است. لذت نوشیدن یک فنجان قهوه یا خوردن غذاهای بارسلونایی را در هوای آزاد اطراف میدان تجربه کنید.

پارک مون جوییک

پارک مون جوییک در دامنه کوه مون جوییک واقع شده است و می تواند یک روز کامل شما را در اختیار بگیرد. روزی سرشار از هیجان و لذت. موزه ها و گالری های هنری در این پارک، یکی از معروف ترین دیدنی های بارسلونا است که از دیدنی تمام و عیار بارسلونا محسوب می شود. موزه هنر ملی کاتولونیا، موزه کاشا فروم، گالری المپیک بارسلونا، بنیاد میرو در این بخش قرار دارد. از همه جالب تر تماشای فواره جادویی مون جوییک است. فواره ای که با آهنگ و نورپردازی می رقصد و شبی به یاد ماندنی در ذهن بینندگان حک می کند. در این پارک تله کابین هایی هستند که شما را بر بلندای شهر، به بالای تپه مون جوییک می رسانند. اگر در فصل تابستان به مون جوییک بارسلونا سر بزنید، می توانید لذت تماشای فیلم های سینمایی بر روی دیوار قلعه نمایش را زیر آسمان شهر تجربه کنید. تماشای فیلم بر روی دیوار قلعه ای که ۳۰۰ سال قدمت دارد و آسمانی که در تابستان هوای دل انگیزی دارد، بی شک تجربه ای هیجان انگیز و به یاد ماندنی است.

ورزشگاه و موزه نیوکمپ

نام فوتبال معروف بارسلونا را کمتر کسی نشنیده است. وای که چه حس و حال شگفت انگیزی دارد، تماشای فوتبال در باشگاه مخصوص بارسلونا. ورزشگاهی که در اکثر اوقات ۹۸ هزار نفر آن تکمیل است و جای سوزن انداختن در آن نیست. بزرگترین استادیوم اروپا و سیزدهمین استادیوم بزرگ دنیا. حس فوق العاده هیجان انگیزی است که در راهروهای این استادیوم قدم بزنید و جایی بنشینید که بزرگترین فوتبالیست های معاصر در آن جا قدم زده اند. موزه فوتبال باشگاه بارسلونا نیز در نزدیکی این ورزشگاه قرار دارد. موزه ای محبوب که عکس ها و مدارک پیروزی باشگاه بارسلون را روی شیشه ها زده اند. در کل این بخش از دیدنی های بارسلونا مخصوص طرفداران فوتبال است. اگر شما هم علاقه ای به فوتبال داشته باشید، دیدن این بخش شما را به وجد خواهد آورد.

دیدنی های بارسلونا

ساحل بارسلونا

از همه دیدنی های بارسلونا که بگذریم، نمی توان از ساحل بارسلون گذشت. ساحلی که پس از دیدن آن، دوست دارید تمام روز را در آن سپری کنید و از رستوران های دریایی اطرافش، غذاهای لذیذ دریایی بخورید. موج سواری، قایق سواری، شنا، حمام آفتاب و قدم زدن در کنار ساحل، می تواند از خاطره انگیزترین بخش سفر شما باشد. در امتداد ساحل، مسیرهایی برای اسکیت سواری و دوچرخه سواری تعیین شده است که می توانید با اجاره اسکیت و دوچرخه، از مسیر لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به بارسلونا

بارسلونا شرایط جوی معتدلی دارد و در اکثر مواقع آب و هوای آن مدیترانه ای است. تابستان های بارسلونا گرم و زمستان های آن همراه با بارش باران است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید همیشه لباس گرم به همراه خود داشته باشید. در میان زمان های سفر به این شهر، بهترین زمان سفر به بارسلونا برای شنا در سواحل زیبای آن، طی ماه های خرداد تا شهریور است. اگر قصد اسکی سواری در کوه های پر برف و زیبای بارسلونا را دارید بهتر است بین ماه های آذر تا فروردین به بارسلونا سفر کنید. در هر صورت اگر به این شهر سفر کردید از خوردن غذای محلی بارسلونا که با نام تاپاس مشهور است، غافل نشوید.

اختصاصی هستی گشت