کلیسای نوتردام مشهورترین کلیسای پاریس

یکی از مشهورترین کلیساهای جهان، کلیسای نوتردام پاریس است که در کنار برج ایفل قرار گرفته است و یکی از برجسته ترین نقاط گردشگری پاریس محسوب می شود. قدمت کلیسای نوتردام به بیش از هفتصد سال می رسد. هر چند که ساخت کلیسا در سال ۱۱۶۳ آغاز شد اما دو قرن بعد در سال ۱۳۴۵ به پایان رسید. دلیل طولانی شدن ساخت کلیسای نوتردام را کمبود منابع مالی و عدم پیروی دقیق از طرح اولیه اعلام شده است.

کلیسای نوتردام

در کلیسای نوتردام اغلب عروس و دامادهایی را می بینید که در این کلیسا قرارداد شروع زندگی مشترکشان را می بندند و یا برای فیلمبرداری و عکاسی به این کلیسا آمده اند. نوتردام به معنای بانوی ما است که اشاره ای به مریم مقدس دارد. کلیسای نوتردام تا مدت ها بزرگترین کلیسای اروپا و جهان بود اما اکنون در کشور فرانسه نیز، کلیساهای بزرگتر از نوتردام وجود دارد. با این حال کلیسای نوتردام همچنان در زمره برترین کلیساهای جهان قرار دارد و به عنوان جاذبه های گردشگری پاریس شناخته می شود.

جالب است بدانید ۱۳ میلیون گردشگر در سال از این کلیسا دیدن می کنند و جالب تر از آن، برج های دو قلوی کلیسا است که اگر رمان گوژپشت نتردام ویکتور هوگو را خوانده باشید، محل زندگی شخصیت اول داستان است.

کلیسای نوتردام یکی از بهترین نمونه های سبک گوتیک است. سبک گوتیک بدین معنا است که مجسمه ها و تصاویر درون آن نشانگر داستان های عهد عتیق و جدید است و مردم به صورت نمادی با این داستان ها آشنا می شوند. درواقع در پس هر تصویر و مجسمه ای، داستانی نهفته. حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه کنار کلیسا قرار دارد و در هنگام ورود به سالن کلیسا ۱۰۰ مجسمه سنگی دیگر که نمادی از پادشاهان فرانسه است در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

مجسمه های کلیسای نوتردام

در کلیسای نوتردام، در قرن هفدهم زنگی به وزن ۱۳ تن نسب شد که این زنگ توسط “امانوئل لادوویس” ساخته شده است. این ناقوس، بزرگترین ناقوس جهان است. صدای ناقوس نوتردام فقط چندین بار در طول سال به گوش می رسد که آن هم در موارد استثنایی مورد استفاده قرار می گیرد.

برج های کلیسای نوتردام ارتفاعی حدود ۶۹ متر دارند. ناقوس کلیسا نیز در سمت راست برج قرار دارد. بدین ترتیب برای رسیدن به ناقوس باید ۳۸۰ پله سنگی را طی کرد. زیاد نگران نباشید برای بالارفتن از برج های کلیسا می توانید از آسانسور هم استفاده کنید. سقف کلیسای نوتردام بر روی ۷۵ ستون بنا شده اند و طول و عرضی حدود ۱۳۰ و ۴۸ متر دارد.

داخل کلیسای نوتردام

بازسازی کلیسا به قرن ۱۹ میلادی باز می گردد و در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی، زمانی که لوئی چهاردهم و پانزدهم به تخت پادشاهی نشسته بودند، تمامی شیشه های کلیسا تعویض شد و شیشه هایی رنگی با تصاویری از مسیح و گل های زیبا بر روی پنجره های کلیسا قرار گرفت.

شیشه های کلیسای نوتردام

اختصاصی هستی گشت