مسجد کریستالی مالزی، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مالزی

مالزی کشوری است که بیشتر مردم آن از دین مبین اسلام پیروی می کنند. پس زیاد هم دیدن مساجد مختلف در جای جای این کشور عجیب نیست. اما تماشای مسجدی که متفاوت تر از تمامی مساجد روی زمین است، قطعا جالب توجه خواهد بود. آن هم مسجدی که از شیشه ساخته شده باشد. مسجد کریستالی مالزی اکنون یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مالزی است که با نمای ویژه اش، گردشگران مسیحی و یهودی و حتی بودا و هندو را هم به سمت خود می کشاند. مسجد کریستال در ترنگانو مالزی در جزیره ای به نام “وان من” قرار دارد. با هستی گشت همراه باشید تا با هم سفری به مالزی داشته باشیم و درباره مسجد کریستالی معروف آن اطلاعات کسب کنیم.

مسجد شیشه ای مالزی

مسجد کریستالی مالزی یکی از زیباترین مسجدهای جهانی

در دنیا مساجد زیبای زیادی وجود دارد. مساجدی مانند مسجد نصیر الملک شیراز، مسجد آبی استانبول، تاج محل، مسجد الحرام، مسجد الحمرا، مسجد جاما، مسجد استقلال جاکاراتا، مسجد حسن دوم در کازابلانکا و … اما در این میان مسجدی با معماری و مصالح متفاوت فقط مختص مالزیایی ها شده است. مسجد کریستالی مالزی به سبک مساجد سنتی ساخته شده است اما نمای آن، چهره ای مدرن به مسجد بخشیده است. حرف از مدرنیته بودن به میان آمد. جالب است بدانید این مسجد مدرن در حال حاضر دارای اینترنت بی سیم در تمامی نقاط خود است که این هم بخشی از امکانات جدید آن است. البته استفاده از اینترنت در مسجد بیشتر جهت گوش دادن تلاوت قرآن به صورت آنلاین است اما تعداد مسلمانانی که در این مسجد رفت و آمد می کنند نسبت به گردشگران کمتر است و استفاده از اینترنت جنبه های دیگری به خود گرفته است.

مسجد کریستالی

ساخت مسجد کریستالی مالزی (مسجد شیشه ای مالزی)

مسجد کریستالی مالزی در سال ۲۰۰۶ با سرمایه ۸۰ میلیون دلاری آغاز به ساخت کرد و در سال ۲۰۰۸ به اتمام رسید. در بدنه این مسجد بر خلاف سایر مساجد از سیمان و ماسه و سنگ و آجر استفاده نشده است. بلکه اصلی ترین بخش های بدنه مسجد را استیل، شیشه و کریستال تشکیل داده اند. مسجد شیشه ای مالزی اکنون دومین مسجد بزرگ جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. نمای مسجد حالت قصرگونه دارد و تفاوت ساخت این مسجد با مساجد دیگر، آن را به یک شاهکار معماری بزرگ تبدیل کرده است و شفافیت آن بر روی تذهیب کاری داخلی مسجد هم تاثیر گذاشته است تا مسجد در طول روز و حتی در شب درخشان تر از همیشه باشد. گنبد مسجد با انعکاس رنگ آبی آسمان و نور خورشید، در طول روز می درخشد و در شب با وجود چراغ های رنگی پر زرق و برق، جلوه گری می کند. اگر می خواهید نمای بیرون مسجد را ببینید بهتر است در شب به مسجد بروید اما اگر دوست دارید از داخل مسجد دیدن کنید، حتما در روز این کار را انجام دهید.

مسجد کریستالی مالزی

مسجد شیشه ای

ظرفیت مسجد حدود ۲۵۰۰۰ نفر نمازگزار است که البته این تعداد افراد هیچ گاه در این مسجد جمع نشده اند. بیشتر مردم برای تماشای این اثر هنری می روند تا عبادت. جمعیت کل منطقه حدود ۳ هزار نفر است و این مسجد بسیار بزرگتر از جمعیت کل منطقه وان من است. بازدید از این مسجد به دستور سلطان میزان زین العابدین برای عموم آزاد شد.

داخل مسجد کریستالی

درون مسجد از بیرون آن مشخص است و در واقع نمی توان کاربرد مسجد را به مسجد کریستالی مالزی نسبت داد. مسجد مکانی برای عبادت و خلوت کردن با خداست. آن هم به دور از تجملات و اشکالی که حواس آدمی را پرت کند اما در این مسجد همه چیز پیدا می شود به جز مکان خلوتی برای عبادت. سازندگان مسجد بیشتر جنبه توریستی آن را در نظر گرفتند که البته در این کار بسیار هم موفق بوده اند. چرا که گردشگران زیادی برای تماشای آن از سراسر جهان پا به این شهر می گذارند. در کل تماشای این مسجد زیبا، لذت بخش خواهد بود و حتی شاید عبادت هم در آن جا، حال و هوای ویژه ای داشته باشد. پس اگر به مالزی سفر کردید به هیچ عنوان تماشای مسجد کریستالی مالزی را از دست ندهید.

اختصاصی هستی گشت