استانبول

راهنمای سفر به استانبول

استانبول

ترکیه

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود.3

کاخ موزه توپکاپی

کاخ توپکاپی در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود. سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در ۱۴۶۵ به پایان رسید.مکانی که برای توپکاپی ترکیه در نظر گرفته شده بی نظیر است، هزار سال پیش نیز امپراطوران بیزانسی این زمین را برای قصرهای خود انتخاب کرده بودند . این کاخ در شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) قرار دارد و این شبه جزیره میان گلدن هورن و دریای مرمره قــــــــــــــرار دارد . این قصر در مجموع یک شهر کوچک ۵۰۰۰ نفری را تشکیل میداد .قصرتوپکاپی استانبول در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است . topkapi-palaceموزه کاخ توپکاپی بیش ۸۶ هزار شی ارزشمند دارد . این موزه آثار و کلکسیونهای زیبا و ارزشمندی در زمینه های مختلف دارد و برای هرکسی از هر گروهی جالب است. با آنکه دارای کلکسیونهای زیبایی از جواهرات ، ساعتها ، لباسها و عتیقه جات زیبای امپراطوران است اما در بین مسلمانان بیشتر با اشیای پیامبران بخصوص اشیای پیامبر اکرم و ائمه و اصحاب پیامبر مشهور شده است که در بخش امانات مقدسه حفظ می شود.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه استانبول در واقع لوکس ترین کاخ دوره عثمانی میباشد در ساخت این بنا ۱۴ تن ورقه طلا به کار رفته است و در قرن ۱۹ میلادی ساخته شده است . در این کاخ از سال ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ شش سلطان عثمانی فرمانروایی کرده اند . کاخ دلمه باغچه در کنار تنگه بسفر واقع شده است و در معماری آن تلفیقی از هنرو معماری ترک با اروپایی به کار رفته است . این کاخ دارای باغچه بسیار زیبایی نیز میباشد که مجسمه هایی از ان دوره در داخل این باغچه قرار گرفته اند . از دیگر دیدنیهای این کاخ نیز بزرگترین لوستر کریستال میباشد که هدیه ملکه ویکنوریا به شاه عثمانی میباشد . کاخ دلمه باغچه از یک جهت دیگر نیز در تاریخ ترکیه بسیار اهمیت دارد . آتاتورک بنیانگزار جمهوری ترکیه روزهای پایانی زندگی خود را در این کاخ سپری کرده است و در همین کاخ هم از دنیا رفته است . اتاق خوب اتاتورک هنوز به همان شکل نگه داشته شده است و ساعت این اتاق نیز ساعت ده و نه دقیقه بامداد ( ساعت مرگ آتاتورک ) را نشان می دهد . Dolmabahce-Palace-40886

ایاصوفیه

ایا صوفیهایاصوفیه یا حاجیاسوفیا که در دوره امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی با دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد کلیسای مسیحیت شرق بود . کلیسای ایا صوفیه استانبول در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. پس از فتح استانبول، به دستور سلطان محمد دوم کلیسای ایاصوفیه به مسجد ایا صوفیه استانبول تبدیل شد.

در میدان سلطان احمد استانبول در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان کنستانتینوس اول بنا شد که به مدت ۹۱۶ سال به‌ عنوان بزرگ ترین کلیسا و بنای مذهبی در دنیا بوده است و به مدت ۴۸۱ سال در دوران عثمانی‌ها به‌ عنوان مسجد فعال بود.بنای ایا صوفیه در قرن ششم میلادی در امپراتوری بیزانس ساخته شده. در سال ۱۴۵۳ با اشغال استانبول توسط سپاه عثمانی و استقرار امپرواتوری عثمانی در این منطقه سلطان محمد دوم پادشاه عثمانی دستور تغییر کاربری این کلیسا را به مسجد ایا صوفیه اعلان کرده و دستور تغییر آن را صادر کرد.طول این مسجد ایا صوفیه ترکیه در طولانی ترین قسمت ۸۲ متر و عرض آن ۷۳ متر است و ارتفاع آن در بالاترین قسمت گنبد ۵۵ متر است. این مسجد در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد و با اضافه شدن بناها و مناره ها و بازسازی در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شده و درخدمت گردشگری تور ترکیه قرار گرفته است.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌است. این بنا blue mosqueیکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت دارد.

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک  یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه محسوب می‌شود. این فرودگاه در فاصله تقریباً ۱۶ کیلومتری از مرکز شهر استانبول و در قسمت اروپایی آن قرار دارد. پروازهای مسافری بیشترین تعداد پروازهای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک را تشکل می‌دهند. فرودگاه آتاتورک، مقصد اصلی پروازهای داخلی و خارجی است و یک پایانه مهم برای صنعت گردشگری ترکیه به حساب می‌آید.فرودگاه بین‌المللی آتاتورک به یاد مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه نام‌گذاری شده‌است. .فرودگاه بین‌المللی صابیحا گوکچن دومین فرودگاه استانبول است که در بخش آسیایی این کلانشهر قرار دارد.

Save

Save

Save

Save

تورهای مرتبط

6 شب و 7 روز

قیمت از 950/000 تومان

مشاهده تور
-->