پکن

راهنمای سفر به پکن

پکن

چین

3پکن پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیاست. این شهر در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۱ میلیون نفر سکنه داشته‌است. پکن دومین شهر پرجمعیت چین پس از شانگهای و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور است. فرودگاه بین‌المللی پکن دومین فرودگاه شلوغ دنیا از نظر ترافیک مسافران است.

سابقه تاریخی شهر به سه هزار سال پیش می‌رسد و در هشت قرن اخیر در اغلب دوره‌ها پایتخت چین بوده‌است. کمتر شهرهایی در دنیا هستند که برای دوره‌ای چنین طولانی مرکز سیاسی و فرهنگی باقی مانده باشند به همین جهت آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد.

پکن میزبان المپیک ۲۰۰۸ بود و برای برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ هم انتخاب شده و به این ترتیب اولین شهری است که هم المپیک تابستانی و هم المپیک زمستانی را برگزار خواهد کرد.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین دژی است به منظور حفاظت از سلسله های مختلف چین در مقابل تاخت و تاز هانیکها، مغولها، ترکها و سایر اقوام چادر نشین که از سرزمین های جدید مغولستان و منچوریا می آمدند، ساخته شده است.دیوار چین طویل ترین دیوار ساخت دست بشر می باشد که به طول تقریبی ۶۳۵۲ کیلومتر از گذرگاه شانگهای در دریای بوهایی در شرق و حد فاصل چین و منچوری تا لوپ نور در جنوبی ترین قسمت منطقه خودمختار زینجیانگ کشیده شده است.این دیوار تقریبا” مرز بین چین شمالی و مغولستان داخلی را مشخص می کند. امروزه برخی از قسمتهایی که در بخشهای توریستی قرار دارد بازسازی شده است.china

قصر تابستانی

قصر تابستانی پکن مکانی بسیار دیدنی و جذاب همانطور که اسم قصر روی آن است به زیبایی آن نیز میباشد و این قصر محلی بوده برای استراحت امپراطوران چین در تابستان این قصر که در سال ۱۷۵۰ میلادی ساخته شده است، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینی است. در این محوطه چشم‌انداز طبیعی تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها، معابد، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده است و مجموعه‌ای هماهنگ که واجد ارزش‌های زیباشناختی والایی است را به وجود می‌آورد. مجموعه باستانی قصر تابستانی پکن از دیدنی های چین است که در سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
مجموعه قصر تابستانی در حومه ناحیه هایدیان و در ۱۵ کیلومتری مرکز پکن واقع شده است. هسته اولیه این مجموعه در زمان حکومت سلسله جین (۱۲۳۴ ـ ۱۱۱۵) ساخته شد و طی دوران حکومت امپراتوران فئودال این سلسله گسترش یافت. اما در دوره حکومت سلسله کینگ (۱۹۱۱ ـ ۱۶۴۴) بود که این مجموعه به شکل فعلی خود درآمد و به یک باغ مجلل سلطنتی تبدیل شد که اسباب سرگرمی خانواده‌های سلطنتی را فراهم می‌آورد.ts7o9xvfz2fa3t06nzl
مجموعه قصر تابستانی که از دیدنی های چین پکن مانند بسیاری دیگر از مجموعه باغ‌های سلطنتی چین از سه تپه و پنج باغ (تپه عمر طولانی، تپه چشمه یشم و تپه معطر؛ باغ خیزاب‌های زلال، باغ بهار جاودان، باغ کمال و تابندگی، باغ آرامش و تابندگی و باغ آرامش و لذت) تشکیل شده است. صنعت‌گران و هنرمندانی که در ساخت این مجموعه شرکت داشتند با سرمشق قرار دادن طبیعت، مناظری بدیع و عمارت‌هایی خلق کردند که نمونه‌ای از اوج معماری و هنر چین در آن زمان است.

معبد آسمانی چین

temple-of-heavenمعبد آسمانی چین در مکانی بسیار زیبا و با شکوه در یکی از شهر های دیدنی چین بنا شده است. امپراطوران چینی در آن زمان خودشان را پسر بهشت نمادی از زمین طراحی شده است. چینیان در آن زمان اعتقاد داشته اند که آسمان بلند و مرتفع است ولی زمین، پست و حقیر است. و تمامی اینها منعکس کننده افکار چینیهای باستان می باشد. از جذابیتهای دیگر این معبد وجود چترهایی با سر طلایی رنگ می باشد. این بنا از چوب و آجر ساخته شده است. معبد آسمان که از جاذبه های دیدنی چین است قربانگاه کشور چین به حساب می‌آید، در جنوب شهر ممنوعه در پکن قرار دارد و مساحت آن ۴ برابر شهر ممنوعه است. پادشاهان سلسله‌های مینگ و چینگ هر سال در این معبد که از جمله معابد تاریخی متعلق به آئین تائو است مراسم باشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا می‌کرده‌اند.شاه در چین فرزند آسمان نامیده می‌شده و با این هویت کشور را حکم فرمایی می‌کرده است، لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان در اختیار پادشاه بوده است.
در محوطه بسیار وسیع حدود ۱۰۰٫۰۰۰ درخت وجود دارد و معبد در وسط این محوطه قرار دارد. امپراطور ۳ بار در سال در اولین روز بهار، در طولانی‌ترین شب سال و روز تولدش برای نیایش و درخواست برکت کشاورزی به این معبد می‌آمده و دعا می‌کرده است. این معبد که از دیدنی های کشور چین است اولین معبدی است که در پکن ساخته شده و کل بنای آن از چوب است و طبق معمولتمامی معابد چینی هیچ میخی در ساختش به کار نرفته است. جنوبی‌ترین دیوار معبد آسمان ۴ گوشه؛ نشانه زمین و شمالی‌ترین ضلع دیوار نیم دایره نشانه آسمان است.این طراحی از ایده باستانی چین درباره آسمان گرد و زمین ۴ گوشه سر چشمه گرفته است. معبد آسمان به معبد داخلی و خارجی تقسیم می‌شود و ۲ دیوار گرد اطراف آن را فرا گرفته است.ساختمان‌های اصلی در یک خط از جنوب تا شما معبد داخلی قرار گرفته است و شامل یوان چیو؛ خوان چون یو و سالن چی نیان می باشد. یوان چیو یک سکوی سنگی دارای ۳ طبقه است که یکی از دیدنی های چین پکن محسوب میشود؛ قطعات سنگ‌های پله‌ای و نرده‌ها همگی با عدد ۹ در ۹ نصب شده است. عدد ۹ در چین نماد آسمان‌ها است.سالن چی نیان با شکوه‌ترین ساختمان معبد آسمان است و ارتفاع آن ۳۸ متر و قطر آن ۳۲ متر است و بر پایه سنگی دوار قرار دارد. پادشاهان هر سال در این سالن مراسم برکت محصولات فراوان را برگزار می‌کردند. معبد آسمان نه تنها در تاریخ معماری چین دارای جایگاه مهمی است، بلکه میراث گرانبهای هنری معماری جهان نیز محسوب می‌شود. یونسکو در سال ۱۹۹۸، معبد آسمان را در فهرست میراث جهانی به ثبت رساند.

میدا تیان آن من

تیان آن منمیدان تیانانمن پکن چین از بزرگترین میدانهای دنیاست که از دیدنی های چین محسوب میسود وشما می توانید سایتهای مشهور بسیاری را اطراف آن ببینید از قبیل: مجسمه قهرمان -کنگره ملی چین -آرامگاه مائو -موزه ملی.
این میدان در مرکز پایتخت بنا شده است. محلی برای بازدید برج Tiananmen مقبره قهرمانان چین،کاخ ها و عمارت به یاد ماندنی MAO ZEDONG و پرچم ملی در این میدان همیشه برافراشته است.و همه روزه هزاران نفر از جهانگردان و شهروندان چینی از میدان بازدید می کنند. این میدان در سال ۱۴۱۷ و طی سلسله MING در کنار شهرممنوعه که از جاذبه های دیدنی چین است ساخته شده است و موزه ملی چین که از مکان های دیدنی چین است در شرق این میدان قرار دارد. همچنین این میدان همه روزه از گلهای زیبا و تازه آراسته می شود و این امر برجذابیت این محل افزوده است.

آرامگاه یا معبد مینگ

wat-ming-muang-chiang-rai-1logoمعبد مینگ یکی از دیدنی های پکن محسوب می شود این آرامگاه در منطقه Changping در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر پکن قرار گرفته است.این آرامگاه شامل مجموعه ای از ۱۳ آرامگاه از پادشاهان سلسله مینگ می باشد در مجموع این منطقه را به یکی از معروفترین معابد دنیا مبدل کرده اند که همه ساله میلیونها گردشگر از این محل بازدید میکنند و باعث گردید که در سال ۲۰۰۳به ثبت جهانی یونسکو برسد.این سیزده آرامگاه از لحاظ سبک معماری و تزئینات کاملا مشابه و یکسان هستند و تنها تفاوت آنها در اندازه آنها می باشد.بزرگترین آنها معبد چانگ لینگ(Changling ) و کوچکترین آن معبد یونگ ( Yongling) میباشد.تمامی این معابد توسط مسیری به نام راه مقدس به یکدیگر مرتبط می شوند.قدیمی ترین معبد آرامگاه چانگ می باشد که در سال ۱۴۰۹ و به مدت چهار سال احداث گردید که محل دفن Zhu Di سومین امپراطور سلسله مینگ میباشد این معبد دارای ۳ حیاط میباشد که کف و سالنهای آن با کاشیهای لعابدار تزئین شده است.این ساختمان یکی از بزرگترین ساختمانها و معابد چوبی چین است.آرامگاه Dingling تنها آرامگاه این مجموعه است که عملیات باستان شناسی بر روی آن انجام شده است که آثار به دست آمده نیز در همان محل نمایش داده می شود.در قسمت پشت این معبد دالان زیرزمینی وجود دارد که از طریق آن بازدیدکنندگان می توانند به بخشی از کاخ وارد شده و از آثار تاریخی آن بازدید به عمل بیاورند.

فرودگاه پکن اصلی ترین فرودگاهی است که به شهر پکن سرویس دهی می کند و یکی از شلوغ ترین فرودگاه های جهان می باشد. همچنین برترین مرکز هوایی شرکت های هوایی Air China و China Xinhua است. این فرودگاه در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی پکن واقع شده و پروازهای مستقیمی به سراسر جهان و چندین شهر داخل کشور ارائه می دهد.

ترمینال شماره ۱ این فرودگاه مخصوص پروازهای خطوط هوایی China Southern Airline و Xiamen Airlines می باشد اما ترمینال شماره ۲ که تازه تاسیس است، به بقیه ی پروازها و خطوط هوایی داخلی و خارجی سرویس دهی می کند. این خطوط عبارتند از: Air China، Air Canada، British Airways، Air France، China Eastern Airlines، Hainan Airlines، Emirates، United Airlines و Japan Airlines. ترمینال شماره ۳ هم در دست ساخت می باشد. امروزه یک خط آهن بین فرودگاه و شهر وجود دارد که اولین بار در سال ۲۰۰۸ و برای بازی های المپیک بهره برداری شد. اما اتوبوس و تاکسی به همراه یک خط سریع السیر مخصوص فرودگاه برای رساندن شما به داخل شهر پکن آماده به کار هستند.

شرایط آب و هوا
18°
19°
Thu
19°
Fri
21°
Sat
Weather from OpenWeatherMap

تورهای مرتبط

   نکته:   هیچ پستی برای نمایش وجود ندارد.