ترکیه

تور ترکیه ، سفری به انتهای زیبایی و شادی و هیجان

ترکیه در مجاورت دریای مدیترانه، در بخش آناتولی آسیای غربی، به همراه قسمت کوچکی از جنوب شرق اروپا که توسط تنگه های ترکیه (بسفور ، دریای مرمره و داردانل ) جدا شده، واقع شده است. ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دریای اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه احاطه شده، و همچنین از غرب با کشورهای بلغارستان و یونان، از شمال شرق با ارمنستان، آذربایجان و گرجستان، و از جنوب شرق با سوریه، عراق و ایران همسایه است.

IMG_2663ترکیه مساحتی حدود ۷۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد، که کمی بزرگتر از تگزاس و تقریباً سه برابر بریتانیا است. برحسب تنوع زمین و به خصوص تنوع گیاهی، ترکیه ویژگی های یک قاره کوچک را دارد. برای مثال، ۱۰۰۰۰ گونه گیاهی در این کشور وجود دارد (برای مقایسه در کل اروپا ۱۳۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد) که یک سوم این گونه ها، بومی ترکیه هستند. در واقع گونه های گیاهی موجود در ایالت استانبول (حدود ۲۰۰۰ گونه) از کل گونه های موجود در بریتانیا بیشتر است.

در حالیکه بسیاری از مردم چیزهای زیادی در مورد میراث فرهنگی و تاریخی ترکیه شنیده اند،اکوسیستم ترکیه نیز کم از تاریخ آن ندارد. باتلاق ها (تورب گاه ها )، خلنگ زارها ، جلگه ها و دشت های ساحلی. ترکیه جنگل های فراوانی نیز دارد (حدود یک چهارم مساحت خشکی ها)، اما حائز اهمیت است که قسمتی از مناظر نیمه طبیعی، دست نخورده مانده است.

شاید این جمله کلیشه ای بروشورها باشد، اما ترکیه ، ترکیب شگفت انگیزی از غرب و شرق است. می توانید قسم بخورید وقتی که در بخش های غربی و شمال غربی کشور هستید، انگار که در کشورهای بالکان یا در یونان به سر می برید (به جز کلیساهای متأثر از دوران روم شرقی که اکنون تبدیل به مساجد متأثر از دوران روم شرقی شده اند)، که در حقیقت در بخشی از این مناطق مهاجرین کشورهای بالکان ساکن شده اند که در دوران ناآرامی های قبل، حین و بعد از جنگ جهانی اول به اینجا مهاجرت کرده اند، و در مقابل، در بخش های جنوب شرقی کشور، تفاوت های فرهنگی اندکی با کشورهای همسایه این سمت دیده می شود. کوه های قفقاز در بخش های شمال شرقی کشور، تأثیر خود را بر این منطقه گذاشته است.

 

13910514000773_PhotoLبه جرأت می توان گفت که ترکیه ، شرقی ترین کشور در میان ملل غربی و غربی ترین کشور در میان ملل شرقی است. شاید اگر یک چیز در کل کشور مشترک باشد، آن اسلام است، که دین رایج در کل کشور است. اگرچه، تفسیرهای آن در مناطق مختلف کشور متفاوت است: بسیاری از مردم سواحل غربی و شمال غربی، در مورد دین، آزاد هستند (اسماً مسلمان هستند ولی ممکن است در اصل بی دین باشند)، در حالیکه عمده مردم بخش های مرکزی، محافظه کار هستند (البته انتظار دیدن مردم عربستان یا افغانستان را در این منطقه نداشته باشید).

 

باقی مناطق کشور، چیزی مابین این دو هستند، و به عنوان یک قاعده کلی، مردم بخش های ساحلی نسبتاً آزادتر و مردم مناطق مرکزی نسبتاً محافظه کار هستند. بزرگترین اقلیت کشور، علوی ها هستند، که حدود ۲۰% جمعیت را تشکیل داده و از لحاظ اعتقادی به عقاید شیعیان نزدیکتر هستند و آداب خرافی ترک های باستان را به جا می آورند. دیگر اقلیت های مذهبی ارتدکس یونانی، آپوستولیک ارمنی، یهودی، ارتدکس سریانی ، و کاتولیک رومی- که هریک در زمان خود دین رایج کشور محسوب می شد، اکنون بیشتر محدود به شهرهای استانبول یا ازمیر، یا در مورد ارتدکس سریانی، به بخش هایی از آناتولی جنوب شرقی محدود شده است. با وجود اکثریت مسلمان، ترکیه به طور رسمی کشوری سکولار است، یعنی هیچ مجموعه قوانین مذهبی ندارد.

آب و هوای  ترکیه بسته به منطقه و عرض جغرافیایی متنوع، تنوع زیادی دارد. مناطق ساحلی دریای اژه و مدیترانه، آب و هوای شرجی مدیترانه ای دارند. به ندرت در تابستان داغ و آفتابی، باران می بارد (از ماه می تا اکتبر). زمستان ها در این مناطق، معتدل و بارانی است، و به ندرت در نواحی ساحلی برف می بارد، به استثنای نواحی کوهستانی با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر که بسیار برف خیز هستند و چندان قابل گذر نیستند. دمای آب در دریای اژه و مدیترانه در فصل تابستان گرم است (از ماه می تا اکتبر) که فصل شنا محسوب شده و دمای آن از شمال تا جنوب بین ۲۳ تا ۲۸°C در نوسان است.

 

ناحیه پیرامون دریای مرمره ، شامل استانبول، آب و هوایی حدواسط آب و هوای اقیانوسی و آب و هوای مدیترانه ای دارد، اما در وسط تابستان گرم در آن باران می بارد اما خیلی زیاد نیست (به طوریکه استحمام چیزی حدود ۱۵-۳۰ دقیقه به طول می انجامد). زمستان های آن نسبت به سواحل جنوبی و غربی، سردتر است. معمولاً در نواحی ساحلی برف می بارد، اگرچه که بر روی زمین نمی نشیند و محدود به چند روز در زمستان می شود. دمای آب در دریای مرمره، خنک تر از دمای آب در دریای اژه و مدیترانه است، که در تابستان (ژوئن، جولای و آگوست) بین ۲۰ تا ۲۴ درجه نوسان می کند، و فصل شنا کردن هم محدود به همین ماه هاست.

 

محدوده دریای سیاه (به لطف اثر حفاطتی کوه های فقفاز)، آب و هوای اقیانوسی دارد که بیشترین میزان بارش را در ترکیه  دارد و تنها منطقه ای در ترکیه است که در کل سال، میزان بارش فراوان است. میانگین بارش سالانه بخش ساحل شرقی، حدود ۲۵۰۰ میلی متر است که بالاترین میزان در کل کشور است. تابستان ها گرم و شرجی و زمستان ها سرد و مرطوب است. برف هم در نواحی ساحلی می بارد، که البته آن قدری نیست که روی زمین بنشیند و تنها محدود به چند روز است، و مطابق انتظار کوهستان، بسیار برف خیز است و قابل عبور نیست، و در مرتفع ترین مناطق، یخچال هایی در طول سال وجود دارد. دمای آب در ساحل دریای سیاه همیشه خنک است و در طول سال بین ۱۰ تا ۲۰ درجه در نوسان است، و شنا کردن در آن حتی نسبت به دریای مرمره هم، نامطلوب تر است.

 

بیشتر نواحی ساحلی در بیشتر سال، رطوبت نسبی بالایی دارند که سبب می شوند که هوای گرم، گرمتر و هوای خنک، خنک تر از آن چیزی که هست، احساس شود. مناطق داخلی مثل آنکارا عموماً تابستان های گرم (اگرچه شب ها آن قدر خنک می شود که اگر کسی با یک تی شرت نازک بیرون باشد، احساس سردی می کند) و زمستان های سرد و برفی دارند. هرچه به مناطق شرقی می رویم، زمستان ها سردتر و برف سنگین تر می شود. بخش شمال شرقی (پیرامون ارزروم و کرس ) تنها منطقه ای در نواحی مرکزی است که تابستان های خنک و بارانی دارد. نواحی جنوب شرقی در مرز سوریه، آب و هوایی شبه بیابانی دارد، دما در تابستان اغلب بالای ۴۰ درجه است و هیچ بارانی نمی بارد. گه گاه در زمستان، کمی برف می بارد.

سفری به یاد ماندنی در کشور زیبای ترکیه

تورهای ترکیه

قیمت از 2290 یورو + 3،690،000

مشاهده تور

7 شب و 8 روز

قیمت از 2/700/000

مشاهده تور

7 شب و 8 روز

قیمت از 4/625/000 تومان

مشاهده تور

7 شب و 8 روز

قیمت از 4/750/000 تومان

مشاهده تور

هتل های ترکیه

   نکته:   هیچ پستی برای نمایش وجود ندارد.